sponsorzy podróży, więcej o sponsorach

Fotoreportaże z podróży

wróć do listy fotoreportaży

Ełk — Biała Piska II. Orzysz, Wojnowo, Ruciane Nida, Pisz, Biała Piska

21.06.2009, Podlasie

Część druga wycięczki Ełk — Biała Piska. Patrz część pierwsza

Orzysz

Kościół z 1913 roku. Co ciekawego widzimy na jego frontowej ścianie? — zegar.

Miasto jest przygotowane na ewentualne problemy w dostawie wody. Dokładnie taki sam kran publiczny widziałem godzinę temu w Ełku w mini-muzeum obok wieży ciśnień.

Nudne miasto. Jego największą zaletą jest położenie wśród jezior. A nawet tego nie mogą wykorzystać. Jadąc główną ulicą nie widziałem żadnego kierunkowskazu na plażę czy chociażby jezioro.

Nudne miasto.

Kościół z 1530 roku. Rodzony brat kościoła w Stradunach. Oczywiście zegary są na miejscu.

Ale środek jest już inny. Ciekawy pomysł na rozmieszczenie balkonów.

Obok kościołu — Papież, przygotowany do nurkowania.

Nudne miasto.

W końcu udało się odnaleźć jezioro. Prawdopodobnie nazywa się Kocioł, jakieś 15 km od Orzysza w kierunku Pisza. Byłem ciekaw co oferują turyście polskie campingi. Jak widać, niewiele.

Ale przecież turysta zawsze może pójść na ryby. Sądząc po wielkości wiadra, cały camping musi odzywiać się rybami.

Wojnowo

Tu przyjechałem, żeby zobaczyć cerkiew staroobrzędowców.

Nie jest ona specjalnie stara (wybudowana w latach 1922–1927). Po prostu wcześniej nie widziałem świątyni «единоверцев». No i przyznam, że zewnętrznie niczym się nie różni od zwykłej cerkwi.

Swoją drogą, są tu bardzo ładne tereny.

Ruciane Nida

Cała miejscowość jest punktem przerzucania rzeczy z samochodu do łodzi i z powrotem. To jest jej wielką zaletą i wadą jednocześnie. Jesienią, zimą i wczesną wiosną miasto nie żyje: brak turystów, brak ruchu, brak wszystkiego (byłem tu w lutym 2008). Ale latem wygląda bardzo miło.

Pisz

Tradycji stanie się zadość i powiem parę słów o działe turystyka strony internetowej Urzędu Miasta. Jak dotąd — to najlepsza strona, którą widziałem. Przeczytałem prawie wszystko o historii, zabytkach i atrakcjach turystycznych całego regionu. Mało tego, że informacji na temat jest dużo, to i napisana jest z pasją i bardzo ciekawie. Gratuluję!

Ratusz miasta z 1900 roku.

Kościół z 1843 roku. Od poprzedniej wersji kościołu zachowała się wieża (1737 rok) oraz ambona w środku z 1701 roku. O zegarze już nie wspominam.

Niedaleko kościoła była impreza. Trafiłem tam w kulminacyjnym momencie rozegrania nagrody rzeczowej. Facet i dziewczyna zadawali zagadki. Kilka osób zgadywało. Usłyszana przeze mnie intrygująca treść brzmiała: «Jak się nazywa maszyna, która cały czas kręci i wiruję? Kręci i wiruję w kółko.» Prowadząca dziewczyna miała tylko jedną funkcję — kiedy pada rozwiązanie zagadki, krzyczeć głośno do mikrofonu: «Wielkie brawa!» Później następna zagadka i «Wielkie brawa!» I tak w kółko. Wytrzymałem 3 zagadki, podziwiając szczere zaiteresowanie widowni.

Pisz jest wart odwiedzenia pod każdym względem.

Tu też wydaje się, że jesteś w Niemczech/Holandii/Szwecji.

Królewski dom — najstarszy zachowany budynek miasta, XVIII wiek.

Kamienna baba. Nikt nie wie: kto, kiedy i w jakim celu ją wykuł. Wykopano ją niedaleko miasta w środku XX wieku.

Biała Piska

Jedyny kościół z działającym zegarem (wybudowany w latach 1756–1763). Młodzy brat kościołów w Stradunach i Orzyszu. Wszystkie one wyglądają bardzo podobnie, tak jakby były projektowane przez jedną osobę.

Budynek w centrum miasta.

Brama oraz płot zaskakująco przyciągają wzrok.

Smutna miejscowość.

Droga Biała Piska — Szczuczyn

Po drodze zobaczyłem na jednym ze wzgórz umocnienia: jeże przeciw-czołgowe oraz stanowiska bojowe dla piechoty. Okopy są świeże. Czy to odnowione budowle z II wojny światowej, czy zbudowane później?

Kierunek Białystok

9 Warmiak | 2016-02-14 23:29
Opisywane miejsca to na pewno nie jest Podlasie. Puknij się pan w głowę:)
A już opisy zdjęć świadczą o wielkiej nieznajomości regioniu i indolencji
8 antka | 2013-07-04 15:44
Pisz- moje miejsce na ziemi:-)
7 tran | 2011-06-23 23:40
komentarze to masz żenujące obrażliwe stuknij sie w łeb pusty cieciu malinowy
6 AC | 2010-08-26 10:15
@Ela
Hm... Korzystałem z Wikipedii, tam jest podane, iż cerkiew ta powstała na potrzeby jednowierców (źródło). Nie upieram się, iż jest to prawda — w końcu każdy może pisać do Wikipedii. Tak czy owak, jest ładna :)
5 Ela | 2010-08-25 15:25
W Wojnowie to nie jest cerkiew Staroobrzędowców tylko czynna cerkiew prawosławna
4 Zofia | 2010-06-23 19:42
Jestem mieszkanką Orzysza. Nie z urodzenia. Z wyboru. Zostałam tu, bo mi się to zaciszne miasteczko wraz z jego ludźmi, bardzo spodobało.
Takich miejsc, które nie przypadły mi do gustu jest wiele, ale...znam zasadę, że o gustach się nie dyskutuje, bo to dyskwalifikuje towarzysko.
Jeśli Orzysz tak bardzo się nie spodobał, jeśli jest tak nudny, że powtarza Pan w kółko to określenie, to dlaczego narobił Pan tyle zdjęć i umieścił je w swojej podróżnej galerii???
Nie szkoda Panu «cyfry» na taką nudę?
Nudnym rzeczom i miejscom żaden fotograf z prawdziwego zdarzenia nie poświęci ani jednej klatki.
Interesuje mnie też, czy sfotografowani ludzie wiedzieli o tym, że są fotografowani i czy wyrazili zgodę na upowszechnianie ich wizerunku?
3 Produkt | 2010-02-03 14:35
Takie już są te dawne Prusy Wschodnie — Warmia, Mazury... Można się zakochać w tym regionie... Sam jestem tam kilkadziesiąt dni w roku, żona pochodzi z tych terenów oraz mam tam babcię ze strony matki i kuzynów. :)
Infraktrustura wojskowa przy drodze na Szczuczyn? Tam biegła granica przed wojną. Pozdrawiam!
2 Oleg | 2009-08-04 16:37
Zdjęcie kapliczki przy zachodzącym słońcu jest przepiękne!
1 Żanna | 2009-08-04 16:35
a Pisz-to piękne miasto, szczególnie centrum.