sponsorzy podróży, więcej o sponsorach

Fotoreportaże z podróży

wróć do listy fotoreportaży

PoloniaInfo.se. Kto, kiedy oraz jak?

25.08.2010, Wyjazd tematyczny
Podziękowanie Dziękuję bardzo serdecznie redakcji PoloniaInfo za pomoc przy tworzeniu reportażu.
Paweł, kanapki były ok :)

Poloniainfo — to portal dla i o Polakach, mieszkających w Szwecji. Jest to strona prywatna, ale — o dziwo — nie mająca na celu zarobienia pieniędzy. O historii, kto za tym stoi oraz jak to działa — temu jest poświęcony dzisiejszy reportaż.

Znajomość z redakcją Poloniainfo zaczyna się od wystawy butów. Nie mają bowiem biura, dlatego zarząd (który jest jednocześnie redakcją) zwołuje się raz na miesiąc w mieszkaniu jednego z jego członków.

Portal zołożono w 2000 roku przez trzech chłopaków: Kajetana, Michała oraz Roberta. Do dnia dzisiejszego przetrwało dwóch. Zapytałem, jak wpadli na pomysł.

— Bo nie istniało nic podobnego. — Uśmiechają się Kajetan i Michał, po chwili namyślenia dodają — Chodziło nam przede wszystkim o kalendarz imprez polonijnych. Nie chcieliśmy tracić kontakt z językiem ani z rodakami, dlatego uczęszczaliśmy na różne imprezy polonijne. Nie było jednak żadnego stałego miejsca do sprawdzenia co będzie się działo wkrótce. Dlatego wymyśliliśmy polonijny kalendarz imprez.

Pracowali nad stroną przez całe lato 2000 roku i uruchomili ją 1 września. Robert po roku odszedł. Michał zrezygnował z prowadzenia jakiś czas po Robercie, ale po przerwie wrócił. Kajetan miał najwięcej wiary we własne dziecko — może dlatego, że jest programistą i sam go zaprojektował? Wiara z resztą była całkiem słuszna.

Na zdjęciu Michał (po lewej) oraz Kajetan.

Kształt dzisiejszej PoloniaInfo nadaje redakcja (czy też zarząd). Nie ma w nim stałej liczby członków. Zainteresowania, warunki życia, sytuacja finansowa, rodzinne problemy — to wszystko wpływa na to, iż jedni przychodzą a inni odchodzą. Jak już mówiłem, portal nie ma celu dochodowego, a to co zarabia idzie na utrzymanie infrastruktury strony (serwery, łącza, telefony, kancelaria itd.). Dlatego żaden z członków redakcji nie dostaje wypłaty.

Na każde zebranie wybierany jest przewodniczący, który odpowiada za jego przebieg. Podczas narady każdy pełni jakąś funkcję: stoper (mierzy czas), mistrz kanapkowo-napojowy, sekretarz (notuje przebieg spotkania), obserwator (podsumowuje zebranie oraz wystawia „oceny”). Wymienione funkcje nie są przypisywane na stałe, tylko za każdym razem pełni je inna osoba. Każde spotkanie ma plan, ustalony przez przewodniczącego i uzgodniony ze wszystkimi członkami zarządu przed rozpoczęciem.

Z mojego punktu widzenia, powyższe szczegóły mówią o mocnym szwedzkim wpływie na organizacje. Chodzi o: jasny, rozpisany i ograniczony czasowo plan spotkania; funkcję obserwatora; rotację funkcji; różne miejsca spotkań; i co najważniejsze — brak alkoholu na spotkaniu :)

Dlaczego PoloniaInfo ma kalendarz imprez a nie ma wiadomości ze Szwecji, na przykład? Portalem zajmują się pasjonaci. Robią to po godzinach pracy, wieczorami i weekendami. W podobnej sytuacji znaleźć czas oraz siłę można tylko na coś, co ciebie naprawdę interesuje. Jest to jednocześnie największa zaleta oraz wada strony. Zaleta, bo każdy z działów jest prowadzony przez zakochanego w swojej działce redaktora; wada — bo nie ma czasu oraz możliwości na uruchomienie i prowadzenie kolejnych działów (przynajmniej dopóki nie znajdzie się kolejny pasjonata).

Na zdjęciu Paweł — moderator bazaru i fotograf. Na spotkaniu odpowiadał za kanapki, według Michała trochę „przemaślone”, ale na koniec i tak została tylko jedna :)

Najbardziej drastyczna funkcja na zebraniu to stoper. Każdy z redaktorów ma od 5 do 30 minut (w zależności od „szerokości” działu) na przedstawienie sytuacji bieżącej, określenie problemów oraz nowych pomysłów.

Ula — z racji świetnej znajomości języków jest korektorem, reporterem oraz moderatorem forum. Na spotkaniu była sekretarzem.

Magda, koordynator oraz szef redakcji. Akurat przewodniczyła na spotkaniu.

Zapytałem oczywiście o największy skandal, związany z działalnością PoloniaInfo oraz o największą porażkę i sukces. Drugie i trzecie były raczej do przewidzenia: padła kiedyś płyta główna serwera (Kajetan wówczas był na wakacjach za granicą), 9 dni strona była niedostępna; sukces — to 10 lat istnienia strony.

Skandal jest związany oczywiście z seksem (był kiedyś cały dział na forum). Moderowano go prawie na okrągło, aż w końcu dział „erotyczny” zamknięto: nie dało się w żaden sposób zapanować nad wypowiedziami forumowiczów.

Z jakimi problemami borykają się na co dzień? Tu też raczej nie ma niespodzianek, każda większa strona internetowa ma podobne zagrożenia. Chodzi o ludzi nadużywających forum i bazaru: zdarzają się przeklęstwa, wyzwiska, spam itd. Dlatego moderatorzy muszą poświęcać sporo czasu na przeglądanie każdej odpowiedzi i ogłoszenia.

Do tego należy dodać moderację bazaru z ogłoszeniami drobnymi: prostytucja, handel papierosami, alkoholem, sprzedaż kradzionych rzeczy, spam itd. Dla wyobrażenia skali problemu — w „zły” dzień może być skasowanych nawet 1/3 dodanych ogłoszeń.

Następnie — maile. Codziennie kilkadziesiąt. Przeróżnych i na różne tematy.

No i na koniec — kalendarz imprez. Bardzo często organizatorzy przysyłają bardzo mało informacji, oczekując do tego natychmiastowej publikacji.

Edyta — pracuje obecnie przy organizacji urodzin PoloniaInfo.

Karolina — kalendarz imprez, moderator czatu.

Jak już pisałem, znajomość się zaczeła z wystawy butów. Natomiast pod koniec spotkania mieliśmy już pyszne ciasto na stołe (chyba zacznę częściej wpraszać się na nie). Proszę jednak nie mylić ciasta z kanapkami Pawła.

Reasumując:

  • Nie ma biura, każdy pracuje z własnego domu.
  • Założono w roku 2000 przez 3 osoby (Kajetan, Michał, Robert), dziś jest dwóch współwłaścicieli: Kajetan oraz Michał.
  • Największy problem — to nieodpowiedzialni użytkownicy forum/bazaru.
  • Każdy chętny może współtworzyć portal.
  • Polski projekt z mocnym szwedzkim wpływem na zarządzanie.
  • U podstaw działalności — solidność. Dla przykładu, ogłoszenia drobne są wyborczo weryfikowane: moderatorzy anonimowo dzwonią do ogłoszeniodawcy i pytają o szczegóły.
  • Mocny skok w rozwoju po wejściu Polski do Unii Europejskij.
  • Z czasem obserwują coraz więcej „poważniejszych” ofert i zapytań na forum: o kupnie domu/mieszkania, kredytach, długotrwałe ubezpieczenie itd.
  • Do ponad 10000 odwiedzin dziennie.
  • Zarząd — około 10 osób.

PS. Wkrótce — 2 października 2010 — odbędzie się impreza poświęcona 10-leciu PoloniaInfo. Jak na projekt internetowy to jest to cała wieczność. Moje gratulacje dla wszystkich, kto był i jest związany z organizacją pracy portalu. Robicie dobrą robotę.

5 querc | 2013-11-10 10:40
od piątku strona nie działa...nie wiem czy redakcja wie o tym :) Co się stało i kiedy wróci ? Poza tym ja lubię PI, jest OK
4 Joanna | 2011-02-03 21:57
świetna, bardzo pomocna strona. nie tylko dla raczkujących emigarntow czy globtroterów. proszę się nie poddawać! mają Państwo kibiców w Polsce!
powodzenia, i pozdrawiamy serdecznie!
3 Jurek | 2010-09-22 21:10
Przedszkolaki dowartosciowujace sie na sile.Forum Polonii Info tworzy jedna zwarta grupa m.inn wlasnie tworzaca ten portal.Nowi czesto sa nazywani «przybledami» Forum jest nie demokratyczne.Kasowane sa wpisy nie wygodne dla prowadzacych ten portal
2 AC | 2010-09-01 09:43
@Kajetan
Dzięki za pomoc :) Bez twojej dobrej woli nic z tego by nie wyszło.
1 Kajetan | 2010-08-31 22:39
Bardzo fajnie to wyszło. Dzięki.