sponsorzy podróży, więcej o sponsorach

Fotoreportaże z podróży

wróć do listy fotoreportaży

Sejny, Puńsk

8–9.08.2009, Podlasie

Wyjazd wielce interesujący i niezwykły.

Doszedłem do wniosku, że Sejny, Puńsk oraz okoliczne mniejsze miejscowości nie mogę nazwać Podlasiem — za mocno wyróżniają się na tle innych. Są czyste, schludne, zadbane, wiele bardzo ładnie udekorowanych domostw oraz świetnie zorganizowany przemysł turystyczny. Jeżeli uznać to za cechę Litwinów, Polacy zdecydowanie powinni się uczyć od nich.

Agroturystyka w Rajgrodzie — kolebka komunizmu: nieprzemyślane, brzydkie stare budowle, drogo oraz najważniejsze — nieprzytulnie. Agroturystyka Sejny-Puńsk: ciepła rodzinna atmosfera, przemyślana prawie jak w Szwecji, szeroka oferta dodatkowych usług, ładnie i niedrogo.

Wpływ kultury litewskiej widać na każdym kroku: nazwy miejscowości napisane po polsku i po litewsku, w sklepie sprzedawczyni mówi do ciebie nie «Dzień dobry» tylko «Laba diena», co drugi samochód jest na litewskiej rejestracji oraz coś co nie można opisać: wszystko właściwie wydaje się trochę inne, na pewno każdy wyczuje, że tu jest inaczej niż 50 km dalej w głąb Polski.

Sejny

Duma miasta — klasztor podominikański. Jego budowę rozpoczęto w 1610 roku.

Bardzo przytulna, miła, czysta miejscowość.

Ciekawe jednak, dlaczego w samym centrum jest sporo porzuconych domów?

Zupełnie nieoczekiwanie, kolorystyka, symbolizująca różnorodność kulturowa.

Bardzo dużo takich domków w okolicach Sejn.

Jezioro Sejwy

Nocowaliśmy w gospodarstwie agroturystycznym Silaine. Dobry przykład jak należy zorganizować i prowadzić podobny biznes.

Minus był tylko jeden — patafiańska kultura niektórych ludzi. Nie rozumiem przyjeżdżających na kemping nad jezioro tylko po to, żeby chlać wódę do 6-j rano, słuchając muzykę na full. Pomijam fakt, iż jest to najbardziej debilna forma rozrywki, jak na mój gust. Ale absolutny brak szacunku do innych ludzi? Nie przeszkadza mi to, że skutecznie mordują swoją wątrobę, ale przeszkadza mi cholernie głośna muzyka całą noc.

Ale nie ma złego, co by nie wyszło na dobre. Wynalazłem prosty i ciekawy sposób na kolację przy ognisku. Kiełbaski są elementem tradycyjnym. Ale słoik z flakami podgrzany na ognisku — to jest dopiero rewelacyjna rzecz.

Przy okazji poznałiśmy ciekawą parę: polaka i hiszpankę, podróżujących po Suwalszczyźnie rowerami. Moje doznania lingwistyczne rozciągnęli się tego wieczoru do polsko-rosyjsko-angielsko-niemiecko-hiszpańskiego języku.

Również przy okazji dowiedziałem się, że do Hiszpanii trzeba jechać w kwietniu-maju bądź już we wrześniu. Że istnieje imię żeńskie — Corpus. Że arbuz się rozcina nie tak jak w Polsce: należy najpierw ściąć końcówki arbuza (tak jakby zdjąć jemu czapeczki z dwóch stron), dopiero potem kroić go na plastry. Pestki arbuzowe większość Hiszpan nie jada. Że pomarańcze bywają do soku i do jedzenia. Że «La Luna» oznacza «księżyc». I że woda w jeziorze obok (którą ja uznałem za bardzo ciepłą), Korpus uznała za zimnawą (po hiszpańsku «freska»). Cudni ludzie.

Wstałem o 5-j rano, żeby zrobić kilka zdjęć. Debiloidy oczywiście jeszcze pili wódkę, słuchając głośnej muzyki.

Fajny pomysł na ławeczki i stolik. Szkoda, że mało praktyczny: nie dało się przy tym zjeść śniadania.

Tak wygląda śniadanie weekendowego turysty. Proszę zwrócić uwagę na tacę pod herbatą. Nigdzie indziej w żadnym polskim kempingu nie dostałem tacy, żebym wygodnie mógł donieść herbatę do plaży. Drobnostka. Prosta jak but. Bardzo miła.

Plaża.

Okolice Puńska.

Puńsk

Jeszcze bardziej czyste, przytulne i zadbane miasteczko. 80% mieszkańców stanowią Litwini.

Nie chciało się wracać do Białegostoku.

15 BartekOstaszewski | 2013-07-20 23:17
Ciezko jest znalezc www.cyrkulewski.pl w googlach na niektore slowa kluczowe, przydaloby sie pozycjonowanie, polecam podpiac sie podpiac system wymiany linkow, im wiecej masz podstron tym wiecej punktow otrzymasz. Punkty mozesz przeznaczyc na linki do twojej strony czyli masz seo za darmo. Wystarczy wpisac w google — seo stronka z seo poradami — tu jest wszystko opisane, napewno ci sie przyda, ruch na stronie powinien wzrosnac nawet kilka razy pozdro
14 andrzej | 2013-01-02 09:29
Hmm, przed momentem zorientowałem się, że język polski nie jest dla Autora językiem ojczystym. W tej sytuacji cofam uwagi, jakie zawarłem w komentarzu z dnia wczorajszego i proszę o wybaczenie.
13 Andrzej | 2013-01-01 22:30
Fotoreportaż bardzo mi się podoba. Podziwiam autora, czyli człowieka, któremu się chce. Bardzo lubię Podlasie. Pobyt w Sejnach i Puńsku to przyjemność. Mała sugestia, bez najmniejszej złośliwości — niech autor wybaczy, ale nad gramatyką powinien popracować. Z tym, że jeżeli mam wybierać, czy ciekawy fotoreportaż, chociaż nie do końca po polsku, czy nudę lub nic, ale piękną polszczyzną, to wybieram fotoreportaż. Pozdrawiam autora.
12 Jaca | 2011-06-23 23:23
Zdjęcia robisz super.Podoba mi sie jak potrafisz zrobić zdjęcie okna i okiennic starych,widzisz w tym piękno.Wydobywasz z fotek perło naszej kultury,gdzie nie kazdy to widzi.Ja obecnie przebywam w Norwegii(pracuję) zwiedziłem ją w połowie jest ładna,ciekawa,dzikie tereny dość srogie.Nie zachwycam sie tym nie wiadomo jak.Dla mnie i tak najpiekniejsza jest Polska jej zakątki,wioski,zapomniane miasteczka,pachnąca łaka,śpiew ptaków itd.Bawi mnie jak ktoś zachwyca sie Paryżem a nie widział chodz trochę Polski.Oglądam zdjęcia i tęsknote odczuwam.Pozdrawiam i życze wielu pięknych zdjęc. p.s-oceniaj komentarze mniej krytyczniej
11 ANNA R. | 2009-10-12 22:16
WYGLĄDA MI TO NA KOLEJNY TALENT??:)
ZDJĘCIA ZDECYDOWANIE Z POMYSŁEM. CIEKAWE! POZDRAWIAM.
10 Syl | 2009-08-29 16:47
Bardzo ładne zdjęcia Saszula :), muszę się wybrać w te okolice.
9 AC | 2009-08-14 08:27
Corpus, thank you very much for your opinion. And sorry about mistake with your name :) I've retrieve already :) And welcome to Poland and Belarus!
8 corpus | 2009-08-13 23:10
hola soy corpus(korpus)hallo that is corpus. what a nice pictures!!! what a nice momento.......now yuo know more about spain (spacialy arbuz,heheh sandia) and I kwon more thigs about BELLORUSIA............. I will keep on cheking this link, to kwon more aboout yuo and about your trip.....saludos desde el mediterraneo.......take care
7 marek | 2009-08-13 20:07
no, saszeńka, widać wielkie postępy w technice fotografowania. wiekszość zdjęć jest super,
dla mnie szczególnie to wejście z kwiatami
6 Żanna | 2009-08-10 18:45
Bardzo ładne zdjęcia, szczególnie drugie mi się podoba.
5 Aśka | 2009-08-10 18:41
Też tam byłam! Naprawdę polecam- piękne tereny :)
4 znajoma | 2009-08-10 10:44
Aleksandr, fotki konieczno, "cudounyja", opis toze, no mozet za iskluczeniem nekotorych.
3 AC | 2009-08-10 08:39
Nie mogę się wypowiadać ostrożniej o ludziach, którzy nie szanują innych. Wolność nie polega na tym, że możesz robić co chcesz. Polega na tym, że możesz robić co chcesz, nie przeszkadzając w tym innym osobom w swoim otoczeniu.

Jeżeli ktoś tego nie rozumie lub nie przestrzega — jest ograniczony umysłowo. Nic dodać, nic ująć.
2 cisek | 2009-08-09 23:18
jego blog, jego komentarze... wolność słowa... Czytam go(bloga), bo jest krótki i zwięzły. Chociaż nie zawsze się zgadzam z publikowanymi tu opiniami.
1 Jack | 2009-08-09 22:05
Zdjęcia ok. Ale komentarze, skoro to upubliczniasz powinnieneś wypowiadać ostrorzniej. Różni ludzie mieszkają na tej ziemi. Pozdrówka