sponsorzy podróży, więcej o sponsorach

Fotoreportaże z podróży

wróć do listy fotoreportaży

Szwecja. Överby. Crayfish party

8.08.2010, Zagranica

Znajomi zaprosili nas z żoną na tradycyjną w Szwecji “Crayfish party”. Jesto święto raków obchodzone w sierpniu w Skandynawii. Chociaż szczerze wątpię, iż dla nich (dla raków) jest to święto, zjada się bowiem wielkie ich ilości. Zdjęć z imprezy raczej nie będzie, skupiłem się bardziej na pięknym otoczeniu.

Nie ma specjalnie ustalonego dnia święta. Ale zawsze jest to sierpień — tylko w tym miesiacu dozwolone są łowy raków. Czyż nie jest to dobra okazja dla imprezy? Jak wynika z nazwy, na stole musi być wiele raków oraz Akvavit (Szwedzki mocny alkohol). Na zdjęciu poniżej to wszytko jest umiejscowione: raki z sosem, Akvavit, piwo, świąteczny wystrój, małe śpiewniki ze sprośnymi piosenkami.

Överby jest położone na archipelagu obok Sztokholmu. Przecudowna lokalizacja na domek letni: niezwykłe ciche oraz przytulne miejsce.

Bajeczne lokalizacje domków, bajeczne ceny na nieruchomości.

Troche niewygodny dojaz ze Sztokholmu — cholernie pokręcona droga. Dlatego warto tu przyjechać co najmniej z jednym noclegiem, żeby dokładnie wciągnąć w siebie panujący dookoła spokój.

Znalazłem również kilka ciekawych szczegółów. Największe wrażenie, to książki ustawione obok drogi. Jeżeli właściciel któregoś z domów uznaje, iż nie potrzebuje już więcej niektórych książek — zwyczajnie wystawia je obok drogi. Każdy może wziąć co zechce. Za darmo.

Kolejny ciekawy znak do mojej kolekcji “Ostrożnie dzieci”.

Lądowisko dla helikoptera ratunkowego.

Ten znak już znamy z Gotlandii (patrz fotoreportaż Gotland. Etnografia). Oznacza miejsce mijania na wąskiej drodze. Ten egzemplarz nie jest nowoczesny. Widać to po pięknym tłoczeniu litery.

Wiele-wiele łódek w okolicy.

Element dekoracji.

Överby jest dobrym miejscem do zamieszkania :)

5 Marta | 2010-08-25 11:14
Cudowna lokalizacja, piękne zdjęcia i zazdrość wielka z mojej strony.
4 boing | 2010-08-15 09:55
No naprawdę tam pięknie. Podoba mi się szczególnie umiejscowienie na mapie. Pełno wysp dokoła, każda inna. Z mojego małego doświadczenia życiowego wiem, że często różne miejscowości charakteryzują się inną mentalnością, kulturą, zwyczajami nawet gdyby były oddalone o siebie tylko o kilka kilometrów.
W przypadku granic wodnych różnice mogą być jeszcze większe, a to przyciąga mnie naprawdę do zwiedzenia tego. Urocze.
3 Lidka50 | 2010-08-13 13:45
Zdjecia przepiekne. Ja to doceniam,bo tez mieszkam "na landzie"- Södermanland
2 AC | 2010-08-12 12:02
@Olena
Dzięki wielkie :)
1 Olena | 2010-08-10 21:24
Sasza, jesteś mistrzem w zauważaniu detali. Ten samochodzik na płocie jest przeuroczy i mnie rozbroił, podobnie jak «wiatrowskazy» w innym reportażu. Naprawdę gratuluję kolejnego udanego reportażu i generalnie... nastawienie do życia, którego przejawem są Twoje zdjęcia i komentarze. Powodzenia :-)