sponsorzy podróży, więcej o sponsorach

Fotoreportaże z podróży

wróć do listy fotoreportaży

Szwecja. Stockholm. Spacer w parku

5.11.2009, Zagranica

Przez 2 dni siedziałem w domu. I już więcej nie mogłem znieść swoich czterech ścian — musiałem gdzieś wyjść.

W Szwecji fajne jest to, że gdzie byś nie mieszkał, zawsze w najbliższej okolicy znajdziesz jakąś wodę (mam na myśli oczywiście jezioro, rzekę lub morze :) oraz las. W Stockholmie, co ciekawe, tak samo. Mi, na przykład, żeby dotrzeć do lasu oraz wybrzeża na piechotę zajęło 15 minut.

Droga raczej nie była uciążliwa, miałem spore możliwości do odpoczynku :) To też jest pewna ciekawostka, gdyż wszędzie, nawet w bardzo nieoczekiwanych miejscach można znaleźć ławeczki.

Tu równie dobrze sąsiaduje dość dziki i zapuszczony las

z urządzonym placem zabaw dla dzieci.

Dbałość o szczegóły widać na każdym kroku. To jest tabliczka schematyczna przy wejściu na plażę. Naprawdę zazdroszczę dzieciom w tym kraju.

Szwecja jest niesamowicie przytulnym krajem.

12 Seja | 2009-11-13 18:39
przykro mi ale musze Ci to wkleic z dzisiejszej gazety na dowod jaki ze Szwecja jest niebezpiecznym krajem do zycia
"Men vi vet också att en stor europeisk studie i våras visade att våldtäkter är skyhögt vanligare i Sverige än i resten av Europa. De ökar dessutom."
Z GP dnia 13.112009
11 DrAg | 2009-11-11 17:32
Mam wrażenie, że takie zdjęcia, oprócz tego z tablicą, można byłoby zrobić w Polsce. Swojskie klimaty.
10 AC | 2009-11-11 10:35
Do Seji.
Z pewnością Warszawa też już nie jest taka sama jak 20 lat temu :) Jednak wydaje mi się, że patrzysz na nią z zupełniej innej perspektywy. Z perspektywy osoby, wiele lat mieszkającą za granicą, która właściwie przez tyle lat ma w sobie już więcej ze Szwecji niż z Polski? :) Prawdopodobnie się mylę, ale to może być ciekawe spostrzeżenie.

Patrzę w tej chwili na różne ciekawe rozwiązania, których nie dostrzegałem w Polsce (lub było ich zbyt mało). Uważam, że od innych narodów na świecie warto się uczyć dobrych rzeczy. Nie zazdrościć (chociaż szwedzkim dzieciom zazdroszczę — gdyż już nigdy nie doświadczę tego co oni :), tylko adoptować różne ciekawe i sprawdzone rozwiązania zwiększając jakość życia u siebie.

I dzięki za ciepłe słowa. To było bardzo miło :)
9 Kajetan | 2009-11-11 00:53
Musze przyznac, ze moja Szwecja bardziej przypomina Szwecje AC, niz Seji.
8 Seja | 2009-11-11 00:10
Zreszta zrobiles piekne zdjecia i masz prawo napawac sie tym pieknem , kazdy ma swoj wizerunek kraju taki jakim chcialby go wiedziec
Ty masz prawo do swoich spostrzezen ja do swoich , bo moja Szwecja to juz nie ta sama sprzed 20 lat ...nie czuje sie tutaj ani bezpieczna i brak ludzi na kazdym kroku, potworna , dolujaca samotnosc.
Zycze Ci powodzenia i pisz ,bo piszesz sympatycznie i milo
7 Seja | 2009-11-11 00:01
Porownaj Sztokholm do Warszawy nie do Bialegostoku.
Sprawdz raporty z 2009 roku jesli chodzi o przestepstwa. Córka wlasnie czytala co sie dzieje w Szwecji, zreszta statystyki nie oddaja prawdy moga byc zanizone lub zawyzszone zalezy co kto chce pokazac. Ja mowie o tym jak my sie czujemy tu mieszkajacy gdy codziennie pala sie samochody w Göteborgu a corka jadac rano do pracy porownuje krajobraz na drodze do bejrutu z wrakami spalonych samochodow. Napady sa juz taka codziennoscia ze klucze i pieniadze trzyma sie w majtkach a na wierzchu tylko torebka z chustka do nosa. Mysle,ze jak sie mieszka tutaj naprawde to sie inaczej odbiera ta codziennosc.
6 AC | 2009-11-10 23:47
Do Seji.
Swój własny punkt widzenia na różne rzeczy trzeba czymś poprzeć. Osobiście opieram go na tym co widzę, czuję oraz innej informacji z «zewnątrz».

Zaciekawiło mnie twoje zdanie na temat przestępstw w Szwecji. Czułem, że tak na prawdę musi być inaczej, gdyż czuje się w Stockholmie bezpieczniej niż w Białymstoku (chociaż uważam podlaskie raczej za spokojne województwo).

Otóż znalazłem na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości statystykę na temat przestępstw w Europie. Fakt, przedstawia ona lata 2001–2006. Może być, więc, trochę przestarzała. Jeżeli masz nowsze dane — proszę, podaj link.

Ów dokument mówi w bardzo precyzyjny sposób zupełnie co innego. Mówi, że Szwecja jest krajem względnie bezpiecznym. I że sytuacja kryminalna jest stabilna (to znaczy, że roczne wahania nie przekraczają 1%). W Polsce, dla porównania, jest tendencja wzrostowa.

Mówiąc o morderstwach, sytuacja wygląda następująco (w roku 2006): na 100 tys. mieszkańców w Szwecji przypada 91 przypadek, w Polsce zaś 490.

Grabieże, gwałty, pobicia itd. Rok 2006. Podana jest wartość absolutna: Szwecja - 101459, Polska - 61399. Jak widać, ten wskaźnik u szwedów mocno przewyższa polski. Jednak jak można mówić o tym, że jest to pierwsze miejsce w świecie, kiedy w Europie jest jeszcze 9! krajów, u których liczba grabieży itp. jest większa niż w Szwecji.

Po więcej danych zapraszam chętnych na stronę Ministerstwa Statystyki.

Nie mówię, że w Szwecji brak przestępstw. Mówię tylko o tym, że twoja informacja, Seja, jest błędna.

Co do dzieci. Jakich rozrywek oczekujesz? W Białymstoku huśtawkę czasem jest ciężko znaleźć na osiedlu (czystą, zadbaną, nie połamaną).

Ale nie o tym też chciałem powiedzieć. Zazdroszczę im uwagi ze strony dorosłych. I jako przykład podałem tablicę z plaży. Różnica jest taka, że nad nią faktycznie pracowano! Ktoś na prawdę chciał zrobić ją jak najlepiej, weselej, soczyściej, ciekawiej. I mu to się udało. To nie jest zwykła tablica z napisem «PLAŻA». Poprzez każdą literę przemawia w niej miłość do swojej pracy. To jest istotne, moim zdaniem.

I piszę o tym dlatego, że dostrzegam w Szwecji tą miłość w wielu dziedzinach i wielu płaszczyznach życia ludzi. Piszę o tym również dlatego, że pragnę i wierzę w to, że Polska również może i musi być lepszym krajem.
5 seja | 2009-11-10 22:50
przesada z tym ze zazdroscisz dzieciom w Szwecji, czego? Nudy? Tutaj nie ma zadnych rozrywek dla dzieci oprocz starych hustawek z opon samochodowych.
A pozatym Szwecja przytulnym krajem? W jakim sensie ? Szwecja zajmuje 1 miejsce w tej chwili pod wzgledem napadow, gwaltow i morderstw w Europie, tylko USA jest przed
4 AC | 2009-11-09 13:39
Bo nikogo nie było :) Byłem chyba sam w całym tym parku. Widziałem z daleka tylko kilka osób na spacerku z psami.
3 marek | 2009-11-09 09:36
dlaczego nigdzie nie ma ludzi?
2 Natalia | 2009-11-08 19:07
Very nice pics! A bit sad but real...
1 Marta | 2009-11-06 07:26
bardzo klimatycznie.