Architekt wnętrz, dekorator, projektant – czym się charakteryzują te zawody?

Po zbudowaniu domu, czy kupnie mieszkania przychodzi pora na wykańczanie pomieszczeń. Jeśli nie posiadamy „zmysłu plastycznego” można udać się do specjalisty w tej kwestii. Każdy z tych profesji trudni się szeroko pojętym urządzaniem wnętrz. Przed rozpoczęciem poszukiwania właściwej osoby, która zaprojektuje nam nasze wyśnione wnętrze, należy zorientować się, którego specjalistę właściwie powinniśmy zatrudnić. Architekt wnętrz Poznań, dekorator, projektant – wszystkie te profesje zajmują się urządzaniem pomieszczeń. Czym się różnią? Przede wszystkim mają trochę inny zakres prac. Na każdym etapie wykańczania wnętrz niezbędny jest inny specjalista. Kiedy należy zatrudnić architekta wnętrz, dekoratora, a kiedy projektanta? Na co patrzeć szukając właściwego specjalistę?

Czym się zajmuje architekt wnętrz?

To, czym zajmuje się architekt budowlany wie prawie każdy – jego obowiązkiem jest projektowanie budynków. Nie wszyscy natomiast słyszeli o architekcie wnętrz. Czym on się właściwie zajmuje? Ich najistotniejszym zadaniem jest takie zaprojektowanie przestrzeni do funkcjonowania właścicieli, żeby było wygodne i funkcjonalne. Na pewno uwzględniając wszystkie obowiązujące przepisy budowlane. Projektując wnętrze, musi on rozważyć takie aspekty jak komfort, bezpieczeństwo, komunikacja, a także osobistych potrzeb i wymagań domowników. Profesja architekta wnętrz nie jest jedynie zawodem artystycznym, ale techniczno – artystycznym. W czasie swojej pracy musi wykazać się wiedzą z zakresu elektryki, hydrauliki, materiałoznawstwa, a także konstrukcji budynków. Specjalista wykonujący ten zawód musi skończyć studia wyższe na uczelni takiej jak Akademia Sztuk Pięknych, czy Politechnika. Poznań jest miastem, gdzie znajduje się wiele pracowni architektów, tak więc wybór jest spory. W przeciwieństwie do architektów budowlanych nie musi mieć odpowiednich uprawnień. Na pewno oprócz posiadanego dyplomu, warto aby taki specjalista wykonywał swoje zadania z pasją i miał zmysł artystyczny.

Projektant – zakres obowiązków

Profesja projektanta jest nieco różna od architekta wnętrz. Osoba wykonująca ten zawód musi mieć dobrze rozwinięty zmysł plastyczny. Jej celem jest zwizualizowanie wnętrza, czyli zaplanowanie jak powinno ono się prezentować, jakie dopasować do niego meble, oraz jakie kolory będą dominować. W przypadku projektanta wnętrz, nie musi skończyć studiów kierunkowych, może ukończyć tylko kursy, ale i to nie jest niezbędne. Projektant wnętrz często zajmuje się projektowaniem pojedynczego pomieszczenia jak np. kuchnia czy łazienka, bez uwzględnienia reszty pomieszczeń. Na pewno powinien posiadać minimalną wiedzę o wszelkich instalacjach, nie da się zaprojektować kuchni, nie uwzględniając podłączenia wody czy prądu. Projektant przed przystąpieniem do zlecenia musi przede wszystkim poznać wymagania właściciela, a następnie sporządzić projekt wstępny.

Dekorator wnętrz – czym się zajmuje?

Kolejnym zawodem powiązanym z wykańczaniem wnętrz jest dekorator. Jak można się domyślić, dekorator specjalizuje się w dekorowaniu czyli projektowaniu końcowego wyglądu wnętrza. Z całą pewnością jest to typowo artystyczny zawód, potrzebujący odpowiednio rozwiniętego talentu plastycznego. Dekoratorzy nie muszą posiadać studiów kierunkowych, pomimo tego najczęściej są oni po studiach plastycznych. Odpowiedni specjalista będzie umiał dobrać końcowe wykończenie pomieszczeń do preferencji inwestora. Musi on również posiadać dużą wiedzę z zakresu kolorystyki, tekstur, a także faktur. Jego końcowy projekt powinien być przemyślany, a całość odpowiednio ze sobą współgrać. Można powiedzieć, że dekorator odpowiedzialny jest za finalny wygląd pomieszczeń. Dekorator bierze pod uwagę konstrukcji budynku czy instalacji, jego celem jest dobór barw, mebli, zasłon, osdób itp. Często dekorator wybiera się z inwestorem do sklepów z produktami do dekoracji wnętrz i pomaga mu dobrać odpowiednie, dobrze dobrane dodatki. Dekorator nie powinien zajmować się projektowaniem całości, czyli być projektantem, ale projektant może być też dekoratorem wnętrz. Często zatrudniając architekta wnętrz, kontaktuje się on z dekoratorem, co umożliwia przeprowadzić cały projekt wnętrza od początku do końca.