Co daje docieplenie budynku?

Jeżeli zimą płacisz bardzo wysokie rachunki za ogrzewanie domu, lub mimo odkręcenia grzejników najbardziej jak się da w domu wciąż nie jest ciepło, to odpowiednia chwila, żeby podjąć decyzję o dociepleniu domu. Jakie zyski będziesz miał wykonując takie ulepszenie w Warszawie albo Pruszkowie i dlaczego jest to tak bardzo rekomendowane? 

Oszczędzanie dzięki docieplaniu domu

Docieplenie budynku mimo tego, że może wydawać się drogim remontem, może doprowadzić do obniżenia kosztów za ogrzewanie nawet o 30%. Mur mający dużą masę akumulacyjną może utrzymywać stałe temperatury całorocznie. Oznacza to, że w zimę, gdy na dworze są minusowe temperatury, w docieplonym domu będzie utrzymywało się ciepło, a latem będzie chłodniej.

Nieocieplone budynki narażone są na wilgoć i w związku z tym na rozwijanie się grzybów czy też pleśni, które są groźne dla zdrowia mieszkańców. Na dodatek kiedy na ścianie zacznie pojawiać się wilgoć, prawdopodobnie będziemy zmuszeni do zaangażowania firmy osuszającej mury, a to są kolejne koszta, za które trzeba zapłacić. 

Docieplanie domu a zdrowie i względy ekologiczne

Jeżeli jesteś mieszkańcem Warszawy albo pobliskich miast jak Pruszków, to z pewnością dokucza Ci smog, który pojawia się w zimę. Na podstawie informacji od Krajowego Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami, w naszym kraju największym źródłem smogu są pyły wydobywające się z indywidualnego ogrzewania budynków jednorodzinnych.

Na dodatek przebywanie w nieocieplonym budynku może negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Jeśli w mieszkaniu posiadamy niewłaściwy mikroklimat i powietrze bardzo szybko przesusza się od nadmiernego ogrzewania to nasz organizm ma zdecydowanie gorszą odporność. Jesteśmy więc wtedy narażeni na częstsze zachorowania. Jeśli za to oszczędzamy na ogrzewaniu a nasz dom nie posiada docieplenia to wystawiamy go na dużą wilgoć, a w konsekwencji na rozwijanie się grzybów oraz pleśni, które również są nieodpowiednie dla zdrowia.

Powinno się też wspomnieć, że odpowiedni mikroklimat i komfort termiczny są niesamowicie istotne dla sprawności oraz jakości życia. Dlatego już teraz pomyśl o dociepleniu budynku nie ważne czy jest w Pruszkowie czy w centrum Warszawy.

Co jeszcze daje docieplenie domu?

Bardzo możliwe, że nie jest to jednoznaczne, ale docieplony budynek posiada atrakcyjną izolację od hałasu. Jeśli mieszkasz w lesie albo niedużej miejscowości to pewnie nie jest to dużym priorytetem, ale na większym osiedlu różnica jest bardzo duża. Warto mimo wszystko zadbać o to aby powłoka termoizolacyjna nie była zbyt gruba, ponieważ zmniejszymy tym samym napływ słońca, a to nie będzie ani ładne, ani dobre dla zdrowia. Brak światła słonecznego oddziałuje negatywnie na nasze samopoczucie. Na koniec ostatnia warta uwagi wiadomość – docieplając dom można od razu zapewnić sobie stylową elewację. W ten sposób zyskamy dwa efekty jednocześnie – nasz budynek będzie docieplony i ulepszymy jego wygląd. Właściwie docieplony lokal to również lepsza cena jeśli zdecydujemy się go sprzedać.

Źródło: STIS – docieplenia Warszawa