Co to jest obróbka ubytkowa?

By fragmenty metalu zmieniły się w prawdziwe przedmioty, trzeba je przetworzyć. Jedną z metod jest odlew. Jednak żeby otrzymać wysoki stopień precyzji, powinno się użyć bardzo zawiłych metod odlewniczych, lecz i tak odlaną bryłę należy obrobić do końcowego wyglądu, ścinając naddatek surowca w postaci nadlewów.

Inną opcją jest tak zwana obróbka skrawaniem. Wymieniona innowacyjna metoda pozwala na bardzo precyzyjną obróbkę metali, lecz nie tylko, można ją stosować też przy obróbce drewna, szkła, kamienia a także tworzyw sztucznych. Dzięki użyciu obróbki skrawaniem zyskujemy ogromną dokładność wykonania, jak też jednakowość kształtów. Dziś powiemy ci więcej o bardzo popularnej ostatnio metodzie, jaką jest obróbka ze skrawaniem.

Czym jest obróbka skrawaniem? Obróbka skrawaniem – Co to właściwie jest?

Zwięźle ujmując, obróbka skrawaniem jest to pozbycie się niepotrzebnego tworzywa, aż do uzyskania oczekiwanej formy. Ta technologia obróbki metali jest jedną z opcji tak zwanej obróbki ubytkowej, to znaczy, że aby uzyskać dany kształt przeba kolejno redukować warstwy zbędnego tworzywa, czyli naddatku.

Obróbka skrawaniem to metoda, którą można wykonać z pomocą narzędzi takich, jak tokarki, frezarki, wiertarki bądź szlifierki, jednakże współczesnym rozwiązaniem są maszyny CNC.

Maszyny te nie tylko są dużo bardziej wydajne niż znane techniki, ale także umożliwiają dużo sprawniejszą automatyzację czynności. Ich mocną stroną jest dokładność, z jaką wycinają kształt. Dzięki właściwemu zaprogramowaniu maszyny mamy możliwość wykonać bardzo małe detale i podzespoły maszyn o skomplikowanych kształtach. Precyzja, z jaką wykonywana jest obróbka metali dzięki maszynie CNC dochodzi nawet do kilku mikronów.

Czym jest dogładzanie długoskokowe?

Honowanie jest jedną z metod , której zadaniem jest wygładzenie konkretnej powierzchni. Stosuje się je w ostatecznej obróbce przedmiotów wymagających sporej dokładności. Za wykorzystaniem tej metody wykańcza się najczęściej otwory o okrężnym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne przedmiotów obrotowych walcowych lub stożkowych. Honować daje się też powierzchnie płaskie oraz część rodzajów uzębień .

Zaletą wygładzania jest wysoka dokładność wymiarowa jak również niska klasa chropowatości. Wygładzać dają się zarówno bardzo małe, jak i duże elementy.

Najmniejsza akceptowalna średnica to kilka milimetrów, a maksymalna sięga blisko jednego metra. Element może mieć długość od jednego centymetra do blisko dwudziestu metrów. Warto mieć na uwadze, iż ostateczny efekt gładzenia będzie zależny od:

  • materiału z jakiego zostały wykonane pilniki ścierne,
  • kąta nachylenia przycinanych śladów,
  • rodzaju cieczy chłodząco-smarującej,
  • nacisku na ścieraną powierzchnię.

Honowanie odbywa się za pomocą gładzika, a więc głowica, na której obwodzie umieszczone są pilniki ścierne. Ścieranie odbywa się poprzez wykonywanie ruchów rotujących oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród atutów honowania znajdują się głównie: dużą dokładność umożliwiającą dokładne spasowywanie się elementów, co znacznie zmniejsza ich zużywanie się, jak również wyższą trwałość detali, co jest spowodowane niskim naciskiem na tworzywo.

Jakie są metody obróbki skrawaniem?

Wyróżniamy parę metod obróbki skrawaniem, a zalicza się do nich:

Obróbka punktowa

Polega ona na nadawaniu kształtu obrabianego obiektu dzięki ruchowi tylko jednego elementu ostrza. Zarys powierzchni przedmiotu jest odwzorowaniem toru ostrza.

Obróbka kształtowa

W danym przypadku kształt powstaje przez odwzorowanie w materiale obrabianym zarysu krawędzi ścinającej narzędzia. Forma noża warunkuje w ten sposób uformowanie przedmiotu.

Obróbka obwiedniowa

Użycie tej techniki sprawia, że narzędzie wykonuje jednocześnie ruch liniowy i obrotowy. Kształt formy tworzy się więc dzięki zazębieniu się powierzchni przedmiotu z ostrzem. Jednakże jest to uznawane za dość drogie, a przez to nieczęsto używane rozwiązanie.

Obróbka skrawaniem – etapy

Kroki wykonywania obróbki skrawaniem zazwyczaj podzielone są ze względu na dokładność.

Obróbka zgrubna

Jest to usunięcie w szybkim tempie wierzchnich warstw i przygotowanie materiału do dalszej obróbki. Ten etap jest bardzo ważny ze względu na tępo i maksymalizację wydajności obróbki. Za pomocą szybkich i głębokich ruchów usuwana jest duża część zbędnego materiału, można wtedy przystąpić do kolejnego kroku.

Obróbka średnio dokładna

Jest to decydujący krok w trakcie obróbki skrawaniem. W czasie frezowania na tym etapie zyskuje się pożądany kształt, dlatego ten etap jest nazywany inaczej obróbką kształtującą.

Obróbka dokładna

Jest to jeden z końcowych momentów obróbki metalu. Polega na skrawaniu do wymaganych przez nas wymiarów. W trakcje forma jest też wygładzana oraz dopracowane są jej detale. Inną nazwą tego etapu jest obróbka wykańczająca.

Źródło: Masz-ZAP – obróbka skrawaniem