Czy ostrzenie narzędzi jest istotne?

Nic nie jest niezniszczalne. Nawet wydawałoby się tak trwałe przedmioty jak narzędzia. Jeżeli często są one używane oczywiste jest, że z czasem zaczną niszczeć. Aby spowolnić ten proces należy o nie dobrze zadbać i czasami zregenerować. Bardzo ważne jest, żeby wiedzieć jak to dobrze wykonać, aby nie zaszkodzić jeszcze bardziej. Z tego powodu tak istotne jest systematyczne ostrzenie narzędzi. Jednak, żeby zrobić to dobrze niezbędne są pewne umiejętności oraz precyzja. Niebagatelne znaczenie ma również odpowiedni sprzęt do ostrzenia. Trzeba wiedzieć kiedy skorzystać ze szlifierki, a kiedy z ostrzałki. Praca dobrze naostrzonymi narzędziami jest nie tylko prostsza, ale również o wiele przyjemniejsza. Oczywiście nie wszystkie da się ostrzyć samodzielnie w domu. Czasami trzeba pójść do fachowca, który zrobi to profesjonalnie. Które narzędzia trzeba ostrzyć u specjalisty? Które można ostrzyć samodzielnie w domu?

Jakie narzędzia można ostrzyć osełką? 

Niemal w każdym domu znajdują się jakieś narzędzia, które prędzej czy później będą wymagały ostrzenia. Takim najprostszym przydatnym przyrządem jest niewątpliwie osełka. Dawniej służyła ona do ostrzenia sierpów czy kos i wytwarzana była ze zwykłego piaskowca. W dzisiejszych czasach służy ona do ostrzenia noży kuchennych, nożyczek, sekatorów i wielu innych narzędzi niezbędnych w codziennym życiu. Na rynku dostępnych jest dużo osełek, nie tylko takich z piaskowca. Oczywiście każda przeznaczona jest do innego narzędzia oraz innego stopnia stępienia. Osełka jest produkowana również w różnych kształtach jak np.:

  • okrągła – służy głównie do ostrzenia nożyc,
  • trójkatna – najlepsza do ostrzenia dłut,
  • owalna – jej kształt umożliwia ostrzenie sekatorów,
  • płaskie i prostokątne – instalowane są na blacie roboczym, nie są przeznaczone do trzymania w dłoni.

Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są także ostrzałki, które są zrobione w taki sposób, aby w trakcie ostrzenia narzędzia nie skaleczyć dłoni. One również występują w wielu kształtach, tak aby ostrzenie narzędzi o nietypowych formach było wygodne. 

Ostrzenie narzędzi przy użyciu pilników

Kolejnym przyrządem stworzonym do ostrzenia narzędzi są pilniki. Tak samo jak osełka, pilniki występują w różnych kształtach jak np.: płaskie, okrągłe, trójkątne, mieczowe, półokrągłe. Każdy służy do ostrzenia innego rodzaju narzędzia. Pilniki wytwarzane są z niezwykle wytrzymałego materiału i najczęściej służą do ostrzenia narzędzi ręcznych oraz urządzeń mechanicznych. Z racji różnorodnych kształtów są bardzo pomocne przy ostrzeniu pił, hebli, siekier, różnego typu świdrów. Takim przykładem jest ostrzenie pił ręcznych, które robi się przy użyciu pilników płaskich i okrągłych. 

Szlifierka – co nią naostrzymy?

Zajmując się ostrzeniem narzędzi nie można także zapominać o szlifierce. Jest to bardzo szybki i nie wymagający zbyt dużego wysiłku sposób na renowację tępych narzędzi. Jednakże korzystanie ze szlifierki wymaga dużego wyczucia oraz dokładności. Szczególnie należy być ostrożnym podczas ostrzenia noży. Istnieje ryzyko, że ostrzone narzędzie nagrzeje się do niebezpiecznie wysokiej temperatury. Większość stali użytych do wyrobu narzędzi jest wrażliwa na przegrzanie, co może skutkować utratą właściwości. Należy o tym pamiętać przed przystąpieniem do ostrzenia i wcześniej przygotować pojemnik z wodą, aby móc ochłodzić narzędzie. Należy również uważać, aby nie przyciskać zbyt mocno noża do tarczy.

Podczas korzystania z tej metody ostrzenia należy skorzystać z odpowiednich podpórek, które przeciwdziałają kontaktowi metalu z powierzchnią ścierającą pod różnymi kątami. Bez wątpienia szlifierka jest sprawnym oraz wygodnym sposobem na zaostrzenie szczególnie płaskich narzędzi. Jednakże aby móc z niej korzystać trzeba posiadać odpowiednie wyczucie i doświadczenie, niepoprawnie wykorzystana zamiast poprawić stan narzędzia może być przyczyną jego nieodwracalnego zepsucia.  W wielu miastach takich jak Łódź, Poznań Kraków oraz w wielu innych znajdują się punkty usługowe, gdzie można oddać narzędzia do naostrzenia i zajmie się tym profesjonalista. W takiej sytuacji możemy być pewni, że nie tylko nie zostaną zniszczone, ale i dobrze naostrzone.

Kiedy należy ostrzyć narzędzia?

Nie zawsze w porę można zauważyć, że dane narzędzie potrzebuje ostrzenia. Tylko wprawne oko specjalisty może dostrzec pierwsze oznaki. Oczywiście zazwyczaj się za to zabieramy, kiedy narzędzie jest już stępione i niemożliwe staje się cięcie czy krojenie. W przypadku narzędzi ogrodowych warto pod koniec sezonu odpowiednio je naostrzyć. Kiedy posiadamy wiele takich narzędzi warto oddać je do specjalisty, aby ich regeneracja była odpowiednio wykonana. Warto zaznaczyć, że w niektórych sytuacjach praca stępionymi narzędziami może być po prostu niebezpieczna.