Czy warto zdecydować się na dwujęzyczność

Z całą pewnością dzisiaj umiejętność władania językami jest bardzo istotna w związku z czym warto uczyć dzieci od początku z językami obcymi. Dwujęzyczna szkoła podstawowa w Gdańsku jest dobrym pomysłem. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to przykładowe miasto gdzie znajdziesz dwujęzyczną szkołę podstawową. Zachęcamy, aby przeczytać nasz tekst, aby poznać plusy i zalety dwujęzyczności.

Co to jest dwujęzyczność zamierzona?

Dwujęzyczność zamierzona jest to proces w którym rodzice decydują się wprowadzić dwujęzyczność w życie dziecka. Kiedy zacząć? Tak naprawdę to najlepiej zacząć uczyć dziecka języka obcego tak szybko, jak tylko jesteś w stanie. Z wprowadzeniem dwujęzyczności nie ma po co czekać. Czy wiesz, że już noworodek od samym narodzin nieświadomie uczy się melodyjki języka i poszczególnych dźwięków. Na wprowadzenie dwujęzyczności masz czas do trzeciego roku życia dziecka. Warto także zdecydować się na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej. 

Nauczanie dwujęzyczne – co to jest?

Nauczanie w dwujęzycznej szkole podstawowej jest to system który polega na nauczaniu konkretnych przedmiotów posługując się dwoma językami. Efektem tego doprowadza się do rozwoju wyższych kompetencji językowych, osiąganych przez uczniów, którzy uczęszczają do takiej szkoły. Plusy tego stylu nauczania to:

  • formowanie postawy zrozumienia odmienności geograficznej oraz tej w kulturze obszaru językowego który różni się ojczystego;
  • uczenie się książek, kultury oraz historii innych krajów;
  • łatwiejszy dostęp do zagranicznych programów naukowych;
  • możliwość zagranicznej nauki.

Dwujęzyczność – jej zalety

Plusów dwujęzyczności jest ogrom. Niżej je wypunktowaliśmy.

  1. Większa tolerancja
    Czy masz świadomość, że dwujęzyczne dzieci są bardziej tolerancyjne. Dzieje się tak ze względu na to, że intuicyjnie czują, że nie istnieje jedna obiektywna prawda.
  2. Dziecko w przyszłości miało lepszy akcent.
    Puszczaj dziecku bajki w języku obcym, a będzie ono miało zdolność samo skorygować akcent w którym mówi.

Korzyści dla rodzica

Decyzja o zaczęciu dwujęzyczności u dziecka przynosi korzyści wszystkim domownikom. Opiekunowie aby nie wprowadzać dziecka a błąd sami muszą dobrze władać językiem obcym, a czasem nawet się z nim dokształcać.

Jaki wpływ na rozwój dziecka ma dwujęzyczność?

Badania potwierdzają, że wychowywanie dziecka w dwujęzyczności dobrze na niego działa. Myślenie elastyczne i abstrakcyjne u dziecka szybciej się rozwija. Dodatkowo dwujęzyczność rozwija pamięć krótkotrwałą a także ma wielki wpływ na opanowanie nowego języka. W przypadku, gdy rodzice położą odpowiedni nacisk na naukę, z biegiem czasu zakres słów w dziecka będzie o wiele bogatszy i pozwoli na swobodne posługiwanie się dwoma systemami językowymi.