Czym się różni ukulele sopranowe od tenorowego i które będzie dla Ciebie idealne?

Jeżeli właśnie postanowiłeś zacząć naukę gry na ukulele to prawdopodobnie wklepałeś w Google: ukulele i pojawiło Ci się pare przeróżnych rodzajów. Najpopularniejsze są ukulele sopranowe i tenorowe, ale znajdziemy też pare innych typów, na przykład koncertowe albo basowe. Różnią się one nie tylko nazwami, każdy z nich znajdzie zastosowanie u innych osób, a świeżo upieczony ukulelista będzie miał duży kłopot w trakcie kupna odpowiedniego instrumentu.

Rodzaje ukulele i podstawowe różnice

Podstawowa różnica między tymi dwoma rodzajami ukulele to barwa dźwięku. Ukulele sopranowe wydaje dźwięki wysokie i cienkie, tenorowe dla odmiany będzie charakteryzowało się głęboką barwą dźwięku.

Druga różnica to wielkość. Ukulele sopranowe jest najmniejsze i jego rozmiar to mniej więcej 53cm. Tenorowe za to jest nieco dłuższe bo jego wymiar to aż 66cm. Taki instrument powinien być idealny dla osób, które już są doświadczone w grze albo kiedyś już miały styczność z grą na gitarze. Będzie też idealne dla osób o większych dłoniach, ponieważ progi mają szerokie rozstawienie. Jasne jest, że oryginalne ukulele zawsze ma 4 struny. Na rynku możecie zobaczyć ukulele mające 6 strun, jednak nie jest to oryginalne ukulele tylko guitalele.

Końcowa już różnica, która ma związek lekko z rozmiarem ukulele to ilość progów. Zważywszy na to, że przeróżne rodzaje ukulele mają różną wielkość, ukulele sopranowe posiada mniejszą ilość progów niż ukulele tenorowe. Zazwyczaj to mniejsze ma 12-15 progów, a większe od 17 do 19. Warto tu również napomknąć o ukulele koncertowym, jest ono średniej wielkości, dłuższe od sopranowego, krótsze od tenorowego i posiada 15-17 progów.

Profesjonalny dobór i poradę znajdziesz w przyjazne-ukulele.pl – ukulele sopranowe i inne. 

Ukulele drewniane czy z tworzywa sztucznego – na jakie postawić?

Ukulele najczęściej robione jest z drewna. Tutaj można wyodrębnić parę najczęściej spotykanych rodzajów, przykładowo mahoń, świerk czy najpopularniejsze na Hawajach drewno koa. Jednak drewno to nie jest jedyny materiał, z jakiego jest wykonywane ukulele. Na rynku można znaleźć także instrumenty wykonane z włókna węglowego albo tworzywa ABS, które jest połączone z drewnem. Oprócz tego istnieją również takie robione ze sklejki. Są niemal dwukrotnie tańsze niż te z litego drewna.

Materiał, z którego jest wykonywane ukulele ma wpływ na jego dźwięk i ton, na przykład instrument wykonany z włókna węglowego jest głośniejszy i ma bardziej wyraźną barwę niż to wykonane z drewna. Różnica między dźwiękiem ukulele drewnianego a takiego ze sklejki jest nieduża.

Na co zwrócić uwagę kupując ukulele?

Oglądając ukulele powinno się na początku wybrać jego dobrany dla nas model. Ukulele sopranowe ma najmniejsze gabaryty i z pewnością nie będzie odpowiadało osobie o wiekszych dłoniach i większych palcach. Prawdopodobnie może mieć problem ze złapaniem odpowiednich chwytów. Będzie za to idealne dla dziecka albo niskiej osoby o chudych palcach. Na ukulele tenorowym ciężko będzie się grało początkującemu, dlatego jest to jednak model dla umiejących już grać muzyków, ewentualnie dla tych z dużymi palcami.

Drugą sprawą jest tworzywo,z którego jest stworzone ukulele. Jeśli instrument będzie kupowany dla dziecka, albo chcemy z nim jeździć, ciekawą opcją powinno być kupienie ukulele z tworzywa sztucznego, które jest trwalsze i mocniejsze. Trzeba jednak wziąć wtedy pod uwagę, że będzie inna barwa niż ukulele drewnianego. Jeżeli za to planujemy kupić ukulele z drewna, a jesteśmy początkujący i nie jesteśmy pewni, czy za kilka tygodni gra na instrumencie nam się nie znudzi – pomyślmy, czy nie warto jednak kupić takie ze sklejki. Jest ono prawie dwukrotnie tańsze, a dźwięk jest bardzo podobny do tego z litego drewna.

Ostatnią istotną kwestią jest zweryfikowanie czy instrument jest dobrze zrobiony. Ważne jest to, czy wszystkie łączenia są perfekcyjnie wykonane, czy gryf nie jest krzywy i czy struny nie są za daleko albo za blisko gryfu. Takie elementy wpływają na jakość gry, a w konsekwencji, mogą przyczynić się do tego, że nowicjusz zrazi się do gry.