Dlaczego spływ kajakowy Krutynią jest świetnym pomysłem?

Aktualnie spływy kajakowe cieszą się bardzo dużą popularnością. Korzystają z nich grupy znajomych, rodziny z dziećmi, ale również starsze małżeństwa. Można spotkać spływy kajakowe jednodniowe oraz takie, trwające 2-3 dni, a czasem nawet tydzień. Dzięki wielorakości rzek w naszym kraju każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie. W tym tekście zajmiemy się przedstawieniem spływu kajakowego rzeką Krutynią, która jest doskonałym szlakiem zarówno dla początkujących, jak i średniozaawansowanych. Co powinniśmy wiedzieć o rzece Krutyni, dlaczego jest ona niesamowicie popularna i jak wygląda spływ kajakowy po niej?

Rzeka Krutynia – gdzie leży i jak wygląda?

Krutynia leży na Pojezierzu Mazurskim, jej wody płyną przez Puszczę Piską oraz Mazurski Park Krajobrazowy. W Mazurskim Parku Krajobrazowym jej trasa wiedzie przez rezerwaty „Krutynia” i “Krutynia Dolna”. Rzeka Krutynia ma długość 99 km i jest bardzo częstym wyborem na spływy kajakowe. Na Krutyni nie ma widocznych prawie w ogóle starorzeczy. Od dawna płynie tym samym korytem. Co jest jeszcze ciekawe, Krutynia nie eroduje bocznie, tylko wgłębnie, a to powoduje, że jest jedną z najgłębszych rzek w Polsce, bowiem miejscami jest głęboka nawet na 7 metrów. Mimo to znajdziemy również miejsca, gdzie jest dosłownie kilkanaście cm głębokości.

Jak długi jest spływ kajakowy Krutynią?

Rzeka Krutynia uchodzi za jeden z najpiękniejszych szlaków na spływ kajakowy w Europie. Spływ tą rzeką jest bardzo interesujący oraz zróżnicowany. Płynąc Krutynią przesmykujemy się przez Puszczę Piską, a od jeziora Mokrego też przez Mazurski Park Krajobrazowy. Przepłynąć można ponad 100 km szlaku, w tym 60 km to woda stojąca. Na całej trasie zobaczyć można ciekawe rośliny i zwierzęta. Nie jest rzadkością spotkanie w trakcie spływu kajakowego rzeką Krutynią orła bielika lub orła przedniego. Zazwyczaj spotykane w wodzie są gąbki a także krasnorosty, które swoim wyglądem na kamieniach przypominają „krwawe plamy”. Wzdłuż rzeki zobaczyć można dęby oraz wysokie sosny. Szlak prowadzi przez kilkanaście niewielkich jezior połączonych niedługimi strugami, objętych wspólnym mianem rzeki Krutyni. Szlak kajakowy rozpoczynany jest w wielu miejscach, ale jego początek jest w Sorkwitach na jeziorze Lampackim. Zazwyczaj kajakarze dopływają maksymalnie do miejscowości Ruciane-Nida, ale popłynąć nim można jeszcze dalej – aż do jeziora Bełdany.

Kogo powinien zaciekawić spływ kajakowy rzeką Krutynią?

Spływ kajakowy po rzece Krutyni jest dosyć łatwy. Mogą nim bez problemu płynąć początkujący kajakarze. Nurt nie jest rwący, a kilkadziesiąt km rzeki to woda stojąca. Spływ Krutynią jest polecany dla rodzin z dziećmi. Fantastyczna natura, którą zobaczymy w trakcie spływu rzeką Krutynią, zachęca do spływu spore rzesze ludzi. Ponieważ znaleźć można dużą ilość wypożyczalni kajaków w pobliżu rzeki, to jest on idealny dla większych wycieczek, ale również dla par. Na spływ kajakowy Krutynią można wybrać się na jeden dzień i przebyć jedynie fragment, ale można też pokonać go podczas weekendowego wypadu na Mazury, albo nawet tygodniowego spływu kajakowego. Co około 13 kilometrów umieszczone są stanice wodne, gdzie można:

  • przechować kajak,
  • wypożyczyć domek campingowy, pokój hotelowy, lub miejsce na namiot,
  • zamówić jedzenie, albo zrobić ognisko,
  • wziąć prysznic i skorzystać z łazienki.

Spływ kajakowy rzeką Krutynią będzie więc wspaniałą przygodą dla każdego i nie musi trwać jeden dzień.