Jak powstaje samochód? Kto go projektuje?

Nowiutkich pojazdów nie projektują tylko graficy komputerowi. To praca designerów, rzeźbiarzy, konstruktorów a także księgowych. Proces powstawania nowiutkich pojazdów jest ekscytujący.

Wszystko zaczyna się mimo wszystko niezmiennie od kartki papieru i ołówka. Ewentualnie tabletu, bowiem jesteśmy w XXI wieku. Zaletą szkicowania na tablecie jest fakt, że bardzo sprawnie jesteśmy w stanie stworzyć realistycznie wyglądający obrazek, który świetnie odzwierciedla proporcje oraz bryłę pojazdu. Równocześnie natychmiast można go podrzucić kumplowi z działu, który będzie mógł spojrzeć na to wszystko świeżym okiem a także ewentualnie podrzuci swoje uwagi czy też sugestie.

Faktem jest, że pierwszy, wstępny projekt szkicowany jest przez designera. Po wielu rozmowach i zmianach zostaje stworzony ostateczny projekt. Teraz do pracy zabiera się rzeźbiarz.

Rozwój technologiczny w branży jest ogromny, co ma wpływ także na proces tworzenia samochodów. Chociaż projektanci są w stanie korzystać z rzeczywistości wirtualnej, model wykonany przy pomocy syntetycznej gliny jest nadal kluczową częścią procesu projektowania. To wtedy po raz pierwszy można zobaczyć i poczuć prawdziwe gabaryty samochodu, jego linie oraz formę. Można go dotknąć i ocenić. W trakcie wykonywania modelu z gliny projektanci również nanoszą poprawki, gdyż zauważają detale, których nie oddają grafiki. Po zamknięciu fazy projektowej gliniany samochód staje się praktycznie nie do odróżnienia od autentycznego auta. Jest w całości pomalowany lakierem a także zawiera wszelkie charakterystyczne elementy np. przednią kratkę, światła a także lusterka zewnętrzne. Posiada nawet szyby w oknach. 

Gdzie można nauczyć się projektowania pojazdów?  

Auta szkicują w szkolnych zeszytach uczniowie w całym kraju. Z wielu tych uczniów wyrastają potem międzynarodowej sławy motoryzacyjni projektanci. Ich auta jeżdżą aktualnie po krajowych szosach logami BMW, Audi bądź Alfy Romeo. Projektowanie pojazdów to w oczach większości osób praca marzeń. Tworzenie sportowych samochodów, wszelkiego rodzaju eventy ze znanymi projektantami oraz hektolitry szampana i poklepywanie się wzajemnie po plecach. Projektowanie pojazdów to niestety nie jedynie świetność i chwała a przede wszystkim gatunek pracy podobny do medyka, co najmniej w kilku aspektach – wymaga ciągłego uczenia się, wyszukiwania nowych trendów oraz głodu kolejnych doświadczeń.

Klasyczny kierunek studiów projektowanie pojazdów w naszym kraju nie występuje. Nie oznacza to, że od razu należy zarzucić marzenia. Trzeba jednak na tą sytuację popatrzeć szerzej. Niestety na znacznej części uczelni zagranicznych nauka wymusza znajomości języka z danego kraju. Na polskich uczelniach znajduje się wiele zbliżonych kierunków, które mogą dobrze przysposobić do wyjazdu oraz studiowania za granicą. Są to przede wszystkim: wzornictwo przemysłowe oraz architektura. Należy pamiętać, że samochód to również produkt, identycznie jak lodówka, albo zegarek. 

Najbardziej popularną szkołą wyższą edukującą na kierunku projektowanie pojazdów stało się niemieckie Hochschile Pforzheim. Jest ona jedną z najbardziej cenionych uczelni na świecie z obszaru projektowania samochodu, zajęcia są prowadzone z doświadczonymi projektantami samochodów, z kolei w następnych semestrach co najmniej projekt jest współrealizowany wraz z producentem motoryzacyjnym.

Kolejną szkołą wyższą kształcącą w kierunku projektowania pojazdów jest Coventry University znajdujące się w Wielkiej Brytanii. Początek nauczania w tej szkole wyższej to lekcje podstaw rysowania w perspektywie, nauka photoshopa, podstawy programu 3D Alias a także poruszanie podstaw właściwości technicznych pojazdów. 

Jedna z bardziej znanych włoskich szkół trudniąca się projektowaniem w różnych jego aspektach to IED Instituto Europeo di Design. Na uczelni watek projektowania pojazdów został poszerzony o inne zagadnienia np.: projektowanie rowerów lub jachtów. Dużym plusem tej uczelni stała się lokalizacja, Turyn jest kolebką włoskiej motoryzacji.

W Europie posiadamy więc wystarczająco szeroki zakres uczelni w obszarze projektowania pojazdów. 

W znacznej części spraw uczelnie są bardzo pomocne i wiodą studentów po kolei przez cały proces. Jeżeli projektowanie pojazdów jest waszym marzeniem, to przeżyjecie również cały proces rekrutacyjny. Każdy kto zaplanuje sobie taką przyszłość pokona własną drogę. Niemniej jednak widok waszego końcowego modelu wynagrodzi stres i pot. Projektowanie pojazdów to wachlarz pełen uczuć, od poczucia spełnienia do bolesnej porażki.