Jakie mamy rodzaje drutu i gdzie możemy je znaleźć?

Druty oglądamy niemal wszędzie. Z nich robione są siatki, wieszaki czy też przewody elektryczne w budynkach. Druty mogą być stalowe, aluminiowe lub miedziane, zdarza się, że robione są również takie z domieszką srebra lub złota. Przyjrzyjmy się dziś tym stalowym.

Artykuł napisany na podstawie informacji ze strony Orstal – druty.

Czym jest drut stalowy i gdzie go spotkamy?

Jeżeli mielibyśmy wymienić najczęściej spotykane akcesoria budowlane to z pewnością zostałby tam wymieniony drut stalowy. Kupimy go w każdym markecie budowlanym a także wnętrzarskim gdyż jest użytkowany w wielu branżach. Druty stalowe mają najróżniejsze właściwości. Możemy spotkać drut miękki, półtwardy i twardy i będą się one różnić podatnością na rozciąganie. Drut miękki charakteryzuje się niską wytrzymałością na rozciąganie, natomiast druty twarde mają właściwości, które pozwalają nazwać je “normalnymi”.

W dodatku spotkać możemy druty stalowe różniące się typem pokrycia. Istnieją druty ciągnione na sucho. Chodzi tutaj o szare druty, zwane także gołymi. Rozpowszechnione są też druty ciągnione na mokro, one też są gołe, aczkolwiek z połyskiem. Kolejnymi kategoriami są modele żarzone ciemne lub jasne, ale również wykonane z myślą o wykorzystaniu pod powłoki galwaniczne. Jeszcze innym istotnym parametrem jest przekrój drutu. Przeważnie jest on okrągły lub owalny. Spotkamy również druty o przekroju skręconym i kwadratowym.

Druty stalowe to jedne z najczęściej stosowanych fragmentów w budownictwie. Z ich zastosowaniem robi się zbrojenia betonu, wytwarza gwoździe, bloki podporowe oraz tworzy zawiesia. Ponadto drut stalowy znajduje zastosowanie w branży meblarskiej przy tworzeniu regałów, półek czy też koszy ekspozycyjnych, a także przy produkcji dekoracji. Na dodatek z drutu stalowego robione są siatki ogrodzeniowe, sprężyny a także mały sprzęt AGD.

Drut ciągniony – jak się go robi i kiedy warto go wykorzystać?

Ciągnienie to metoda przetwarzania, która jest stosowana przeważnie w momentach, kiedy konieczna jest ogromna precyzja. Poza tym jest to rewelacyjna metoda wtedy kiedy chcemy zostawić atuty mechaniczne surowca pierwotnego. Przy rozciąganiu pręta tracimy jego jędrność, jednak za to otrzymujemy trwałość, która jest niezwykle ceniona w wielu branżach. W dodatku metoda ciągnienia jest rewelacyjna w sytuacji, w której nie chcemy osłabiać wewnętrznej struktury surowca, gdyż wygląda ona w ten sposób, że zwiększa się długość kosztem średnicy drutu. W zasadzie jednak jest to mocno skomplikowany proces. Używany jest więc przede wszystkim w sytuacji, kiedy musimy mieć wygładzoną oraz precyzyjnie wyszlifowaną powierzchnię, ale nie planujemy stosować kolejnego opracowania wykończeniowego. W wybranych sytuacjach druty ciągnione na zimno są niezastąpione głównie z powodu niskich kosztów ich produkowania. Proces ciągnienia jest też niezmiernie pomocny kiedy potrzebujemy zrobić drut mający niedużą średnicę, czyli mniejszą niż 5 mm. Technika ciągnienia jest niezmiernie często używana w przypadku rur o niedużych oraz średnich średnicach.

O co chodzi z drutem prostym?

Druty proste najczęściej są używane w budownictwie. Prostowane są na prościarkach i to co najważniejsze, sprzedawane są w prostych ciętych częściach. Przeważnie prostowane są pręty mające średnice pomiędzy 2,5 a 10 mm, bez względu na to czy są to druty stalowe gołe czy ocynkowane. Druty proste są przeważnie cięte do wybranej przez klienta długości.

Można zauważyć, że druty stalowe mimo, że są bardzo często kupowane, mogą się od siebie różnić w zasadzie wszystkim. Możemy zamówić ciągnione lub prostowane, gołe i ocynkowane. Właściwie wybrane druty stalowe mogą być przez nas używane długie lata. Trzeba tylko pamiętać o kilku podstawowych rzeczach jak przykładowo wybranie drutów prostych ocynkowanych lub jakoś inaczej chronionych, jeżeli chcemy użytkować je na zewnątrz – tak aby nie pokrywały się rdzą.