Jakie są urządzenia do obróbki drutu

Sporo gałęzi przemysłu nie może się obejść bez drutu. Jest to niezbędny materiał w większości fabryk, a jego zastosowanie jest naprawdę wszechstronne – od elementów dekoracyjnych, po wytwarzanie mebli, aż do tworzenia różnego rodzaju konstrukcji. Wyróżnia się on sporą wytrzymałością i niewielką średnicą. Jednakże przed wykorzystaniem, należy poddać go odpowiedniej obróbce. W czasie tego procesu kształtowane są jego cechy takie jak: twardość, giętkość, rozciągliwość. Zazwyczaj produkowany jest drut o okrągłym przekroju, ale nowoczesne urządzenia mogą zrobić również kwadratowe, lub skręcone. W zależności od wymagań może też wybrać jego pokrycie. Z pewnością inne będzie przy drucie używanym do robienia biżuterii, a inne przy takim, który przeznaczony jest do produkcji mebli. Żeby poddać drut właściwej obróbce, nie wystarczy pojedyncza maszyna. Niezbędne będzie do tego o wiele więcej urządzeń. Jakie maszyny wykorzystywane są przy obróbce drutu?

Zgrzewarka wielopunktowa do obróbki drutu

Niewątpliwie wszystkie maszyny przeznaczone do obróbki drutu powinny mieć właściwe certyfikaty. Na rynku można znaleźć dwa typy zgrzewarek – jednopunktowa i wielopunktowa. Jest to maszyna, której zadaniem jest zastąpienie spawania. Ściślej mówiąc służy do zgrzewania prętów wykonanych ze stali niskowęglowej. Układ zgrzewania zgrzewa ze sobą odpowiednie elementy za pomocą prądu stałego albo zmiennego. Skutkiem całego procesu jest siatka z drutu o różnych kształtach i rozmiarach. Za pomocą zgrzewarki wielopunktowej można wyprodukować zarówno siatki zbrojeniowe, jak i panele ogrodzeniowe. Zgrzewarka wielopunktowa jest maszyną najczęściej wykorzystywaną w specjalistycznych liniach produkcyjnych z tego względu, że jest to stosunkowo duża maszyna. Operator obsługujący to urządzenie odpowiada za dopełnianie podajnika o właściwą ilość prętów, a także pilnuje aby cały proces przebiegał bez zakłóceń. 

Nawijarka jako jedno z urządzeń niezbędnych do obróbki drutu

Kolejnym urządzeniem przeznaczonym do obróbki drutu jest nawijarka, albo inaczej mówiąc szpularka. Współczesne szpularki do drutu umożliwiają pełną automatyzację i dokładność. Wszystkie czynności wykonywane przez urządzenie są dokładnie zaprogramowane. Jak sama nazwa wskazuje nawijarka do drutu służy do nawijania drutu w zwoje. Można ustawić maszynę tak, żeby zwoje były o określonej wadze. Zwoje wykorzystywane są przede wszystkim do związywania zbrojeń na budowach. Cały cykl nawijania złożony jest z następujących po sobie czynności:

  1. przytwierdzenie drutu do szpuli na początku nawijania,
  2. zwinięcie drutu w szpulę, a następnie odcięcie go,
  3. dowinięcie luźnej końcówki,
  4. zrzucenie gotowego zwoju.

Urządzenie przeznaczone głównie do nawijania drutu miękkiego. 

Obróbka drutu – prościarka

Kolejnym z wielu urządzeń używanych przy obróbce drutu jest prościarka. Jej zadaniem jest wyprostowanie drutu z kłębu bez względu na jego średnicę – odpowiedniej jakości prościarka da radę prawie z każdą. Kiedy potrzebne jest prostowanie drutu za pomocą prościarki? Takim przypadkiem może być instalacja odgromowa. Zazwyczaj materiał jakim jest drut kupowany jest w kłębach. Żeby konstrukcja odgromowa odpowiednio spełniała swoje zadanie należy ten drut wyprostować. Wcześniej robiono to ręcznie przy pomocy rozciągania, ale przyczyniało się to do materiału. Pomimo tego, że były one niewidoczne dla oka, ale przyczyniały się do powstawania korozji. W takiej sytuacji potrzebna była prościarka, oraz rozwijak do drutu. Urządzenia te mogą wyprostować go z niezwykłą precyzją bez jakichkolwiek zniszczeń. Prościarka do drutu może być wykorzystywana zarówno w przypadku drutu gładkiego, oraz  żebrowanego. Cały proces często jest w pełni zautomatyzowany, obsługa maszyny opiera się tylko do jej nadzoru, a także wyregulowania mechanizmów. Na rynku można kupić także prościarki wielotorowe, które wykonywane są na specjalne zamówienie. Przeznaczone są one do jednoczesnego rozprostowania drutu o rozmaitych średnicach. 

Obróbka drutu – inne maszyny

Oczywiście jest wiele innych urządzeń, które są używane przy obróbce drutu. Sposób ich działania zależny jest od tego, do czego później będzie używany drut. Takim przykładem mogą być giętarki. Są to maszyny robione na indywidualne zamówienie kupującego. Wykorzystywane są one do gięcia siatek panelowych, a także górniczych. W przypadku siatek panelowych takie urządzenia działają na zasadzie prasy, która zgina materiał na całej długości siatki. Kolejnym rodzajem takich nietypowych maszyn są ciągownie. Są to urządzenia przeznaczone do redukcji średnicy drutu poprzez jego zgniatanie. Najczęściej taki drut używany jest w górnictwie oraz do wytwarzania krat pomostowych. Przez wzgląd na jego specjalistyczne przeznaczenie, jest to maszyna robiona jedynie na specjalne zamówienie. Drut jest materiałem wszechstronnie wykorzystywanym w wielu dziedzinach życia, dlatego wymyślono tak wiele maszyn służących jego obróbce. Często są to urządzenia dedykowane określonym branżom, w których drut jest powszechnie używany. Należy pamiętać, że takie maszyny są sporych rozmiarów i jedynie wyspecjalizowane linie produkcyjne mogą sobie pozwolić na ich zamówienie.