Jakie tajemnice skrywa obora – wszystko o jej wyposażeniu

Obora dla bydła mlecznego będzie wyglądać trochę inaczej niż obora dla bydła mięsnego. Spowodowane jest to przede wszystkim tym, że krowy hodowane na mięso mają większe rozmiary niż krowy mleczne. Z tego powodu miejsce wybrane na oborę musi uwzględniać gabaryty krów. Dodatkowo przy chowie krów mlecznych potrzebne jest miejsce na dojarki – podczas hodowli krów opasowych tego problemu nie ma.

Gdzie mieszkają krowy mleczne, a gdzie opasowe?

W dzisiejszych czasach niezmiernie często zaobserwować można sytuacje, kiedy krowy mięsne w miesiącach wiosennych i letnich przebywa na dworze, a w zimniejsze pory zwierzęta przebywają w budynkach. Zwierzęta mięsne nie potrzebują specjalnie dostosowanych pomieszczeń. Zazwyczaj wystarczająca będzie wyścielona słomą stodoła. Widywany jest też system, kiedy to krowy znajdują się 365 dni na dworze i mają tylko dojście do pewnego pomieszczenia, w którym mają możliwość ukrycia się podczas deszczu lub też dużego mrozu.

W przypadku krów mlecznych przeważnie nie korzysta się z chowu na pastwisku. Żywienie bydła mlecznego ma bardzo duży wpływ na to jakiej jakości będzie mleko i ile go będzie. Dlatego bydło mleczne najczęściej będzie stało w oborach, żeby dokumentnie dbać o to ile i jakie jedzenie krowy zjadają.

Rodzaje obory dla bydła

Tak samo bydło opasowe, jak i mleczne można hodować w oborach stanowiskowych oraz wolnostanowiskowych. Budynki wolnostanowiskowe dzielą się na takie ze ściółką i bez niej i najpopularniejszym systemem są takie z głęboką ściółką. 

Istnieje niepisana zasada, że obory stanowiskowe robione są w przypadku kiedy hodowca ma 40 lub mniej sztuk bydła. Wolnostanowiskowe za to są wtedy gdy hodowca posiada mięso-mleczny chów lub więcej niż 40-50 krów hodowanych na mięso. Warto wiedzieć, że przy oborach wolnostanowiskowych niezbędne jest posiadanie izolatki dla zwierząt chorych lub takich, u których podejrzewamy, że są chore.

Obory stanowiskowe to budynki, w których są oddzielne stanowiska, w których krowy są przymocowane liną w jednym miejscu. Popularne są w tego typu oborach ruszta dla bydła, które pokazują model stanowiskowy bez użycia ściółki i minimalizują pracę podczas standardowych doglądów zwierząt. Przy każdym stanowisku krowa musi mieć poidło i żłób. Rozmiar rusztu dla bydła nie jest zawsze taki sam – są one dostosowywane do rozmiaru i rasy zwierząt. W ten sposób możemy wyróżnić stanowiska krótkie, średnie i długie. 

Jakie jeszcze akcesoria są w oborze?

W sytuacji obory wolnostanowiskowej bezściołowej często wykorzystywane są betonowe podłogi, które mają wydzielone legowisko. Legowisko zazwyczaj wyłożone jest odpowiednią matą gumową. 

Przy pomieszczeniach ściołowych niezbędne jest wykorzystanie ściółki. Perfekcyjnie do tego zda egzamin słoma.

Jeżeli organizujemy oborę uwięzową i chcemy nabyć ruszta dla bydła, to konieczne będzie użycie maty gumowej albo piasku. W sytuacji stanowisk ściołowych – słoma, którą należy codziennie wymieniać na nową. 

W przypadku chowu bydła mlecznego bardzo ważne jest dostarczenie im właściwego światła, dlatego, że wpływa to na jakość i ilość mleka, które bydło może dać. W kwestii tego typu hodowli niezbędne będzie również zrobienie hali udojowej, która będzie wyposażona w dojarki. 

Następną niesamowicie istotną rzeczą jest stworzenie właściwego mikroklimatu. Od tego zależy zdrowie i wydajność zwierząt. Żeby mikroklimat był doskonały trzeba zapewnić odpowiednie warunki klimatyczne. Nie bez znaczenia jest także surowiec, z którego zbudowano budynek i jego kubatura oraz metoda zamieszkania zwierząt. Krowy preferują przebywać w niższej temperaturze. Idealna będzie więc taka w granicach od -7 do 18℃. Jeśli zwierzęta mieszkają w oborze ściółkowej to temperatura automatycznie będzie trochę wyższa. Na dodatek trzeba zadbać o cyrkulację powietrza – bydło przebywając w budynkach emituje CO2, ciepło oraz parę wodną. Bez odpowiedniej cyrkulacji powietrza, przebywanie w budynku może być niebezpieczne. Jeśli nie można zapewnić naturalnej wentylacji to niezbędne będzie ulokowanie takiej mechanicznej. Wtedy trzeba nade wszystko sprawdzić rozmieszczenie otworów nawiewnych, tak żeby były rozmieszczone z grubsza równomiernie i żeby zimą powietrze nie było skierowane bezpośrednio na zwierzęta.

Źródło: https://ruszta-betonowe.pl/