Koparka – kiedy kupić, a kiedy wynająć?

Przed rozpoczęciem budowy należy zatroszczyć się o wiele ważnych elementów. Wśród nich jest bez wątpienia dostęp do potrzebnych maszyn, wśród których powinna znaleźć się koparka katowice. Zwykle inwestorzy stoją przed nie lada dylematem: wynająć czy kupić tę maszynę? Odpowiedź niestety nigdy nie jest w pełni oczywista.

Wysokie koszty

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na parę ważnych faktów. Koparka jest pojazdem niezwykle drogim. Cena wynosi z reguły od kilkudziesięciu tysięcy złotych wzwyż. Dlatego wypożyczona koparka będzie zbawieniem dla niewielkich inwestorów oraz osób prywatnych, którym za żadne skarby opłaca się zrealizowanie takiego zakupu.

Wynajmij koparkę

Ponadto, jeśli decydujesz się na wypożyczenie koparki, nie musisz martwić się tym, że ulegnie uszkodzeniu. Jeśli tak się stanie, to firma wypożyczająca po prostu zamieni pojazd na zupełnie działający; jeśli jednak to samo by się stało z urządzeniem, które posiadasz na własność, to Ty odpowiadasz za wszystkie naprawy i wymianę uszkodzonych części. 

Warto brać pod uwagę jeszcze jeden czynnik, a mianowicie to, czy w przyszłości będziesz nadal potrzebować tej koparki. Jeśli jest to jednorazowa budowa albo Twoja firma podejmuje się takowych bardzo nieregularnie, wypożyczenie będzie przyzwoitą opcją. Kiedy jednak nieustannie wznosisz kolejne budynki, kupno może być o wiele bardziej korzystne. 

Podejmij rozsądną decyzję

Reasumując – to, czy koparka powinna być wypożyczona, czy kupiona, zależy w dużej mierze od Twoich oczekiwań oraz tego, z jaką regularnością korzystasz z tego pojazdu i jak bardzo zależy Ci na komforcie płynącym z posiadania koparki na własność. Nie da się ukryć, że oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, a decyzja należy tylko i wyłącznie do Ciebie.