Rodzaje filtrów w systemach nawadniania

Jeżeli chcesz by Twój system nawadniania działał latami, to musisz zwrócić uwagę na filtry, ponieważ są one istotnymi elementami. Jest wiele rodzajów w zależności od potrzeb, jednak niezależnie od tego co będzie najlepsze dla Twojej działki będziesz mieć gwarancję, że będą zapewniać jakość wody przeznaczonej roślinności.

Wysoka jakość wody nie tylko przedłuży żywotność trawnika, ale także całego systemu nawadniającemu. Niezbędna jest kontrola jej przydatności, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia różnego rodzaju zanieczyszczeń. Lekceważenie tego zagrożenia może prowadzić do przymusu wymiany kluczowych elementów w systemie nawadniającym. Filtry odpowiadają za ochronę naszej instalacji oraz blokują ewentualność przedostawania się niekorzystnych cząsteczek. Jeżeli będziesz przestrzegać tych reguł to możesz być pewny, że minimalizuje się ryzyko problemów.

nawadnianie ogrodu

Czym się różnią dostępne filtry

Konieczne jest zorientowanie się z jakim rodzajem zanieczyszczeń mamy do czynienia na terenie przeznaczonym pod system nawadniania. Przedsiębiostwo Watermil posiada rozległą wiedzę z zakresu systemów nawadniających i z pewnością pomoże dobrać filtr, który bez problemów będzie realizował powierzone mu obowiązki przy zachowywaniu jakości wody na wysokim poziomie. Typowe zanieczyszczenia stanowiące utrapienie dla instalacji to: mechaniczne, biologiczne, a także różnego rodzaju osady mineralne.  Sprawdź ofertę filtrów i systemów nawadniania Watermil.

filtry siatkowe

Filtry siatkowe – jak działają

Najczęstszym wyborem stosowanym w systemach nawodnieniowych są filtry siatkowe. Zbudowany jest z korpusu wyprodukowanego z tworzywa sztucznego lub stali z umieszczonym w środku elementem, który służy do filtracji. Używa się ich do filtrowania wody zawierającej niedużą ilość zanieczyszczeń. Stosuje się je zazwyczaj w zraszaczach oraz mikrozraszaczach. Głównie są dedykowane do nawadniania pól uprawnych oraz terenów zielonych. Istnieje możliwość oczyszczenia takiego filtra, polega to na umyciu wkładu sitkowego. Tego typu filtr jest także bardzo wydajny. Warto również wziąć pod uwagę niskie koszty.

filtry dyskowe

Filtry dyskowe – charakterystyka

Często kupowane są filtry dyskowe ze względu na doskonałą jakość materiałów. Charakteryzują się bardzo dużą odpornością mechaniczną. Tego typu filtra stosuje się do usuwania zanieczyszczeń z podziemi. Bez zarzutu spełniają swoją rolę, chroniąc system nawadniania przed nawracającymi osadami powstającymi w rurach.

filtry żwirowe

Filtry żwirowe – najpopularniejsza opcja

Trzecim najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest filtr żwirowy. Instaluje się je w przypadku, gdy woda jest pobierana z otwartych przestrzeni oraz wód podziemnych, pod warunkiem, że je napowietrzono . Do tych filtrów są dostosowywane wypełnienia mineralne w zależności od obecnych zanieczyszczeń. Filtry piaskowo-żwirowe są zrobione ze stali, filtracja na minerałach gwarantuje ochronę systemu, oraz zabezpiecza rośliny przed ingerencją patogentów.