Segregacja śmieci w Gdańsku – czy na pewno dobrze to robisz?

Przeczytaj nasze wskazówki, po to, aby doinformować się jak poprawnie segregować odpady. Nie da się ukryć, że wiele osób ma problem z odpowiednią segregacją odpadów

Sprawdź jak zacząć segregowanie odpadów!

Najważniejsze jest ,żeby potrafić znaleźć w mieszkaniu miejsce na dwa kosze na odpady. Jeden z nich powinien służyć do odpadów resztkowych.Powinny się tam znaleźć wszelkie rzeczy których nie jesteśmy w stanie umieścić do następnego kosza o którym zaraz powiemy więcej. Niemniej jednak ten śmietnik jest idealny jeśli mamy jakikolwiek dylemat,gdzie wyrzucić dany odpad. W momencie gdy wywóz śmieci w Gdańsku zabierze Twoje odpady osoby sortujące pracujący w zakładzie utylizacyjnym będą posiadać wiedzę jak je rozdzielić.

Kolejny pojemnik to miejsce na odpady bio, nazywane do niedawna mokrymi. Powinno tam trafiać wszystkie biodegradowalne rzeczy, czyli śmieci które gniją bądź szybko się rozkładają. Przykładowo możemy tam wrzucić jest jedzenie a właściwie jego resztki. 

W jakie miejsce powinno się wyrzucać plastik albo metal?

Jeśli nie posiadasz miejsca na kolejny śmietnik, powinieneś zaopatrzyć się w dodatkowy worek. Zarówno metale, plastik i tworzywa sztuczne możesz trzymać razem ze sobą. Wszystko to ponieważ nie produkuje się tych odpadów tyle, co śmieci resztkowych bądź biodegradowalnych. Mając wszystkie te odpady w jednym worku, bez problemu będziesz mógł je posegregować w dużym śmietniku. Jeśli Gdańsk jest Twoim miastem to wiesz, jak ważna jest tam odpowiednia segregacja odpadów. Przyłóż swoją cegiełkę do tego eko procedera. 

Gdzie należy wyrzucać szkło?

W domu szklane odpady należy trzymać w oddzielnym worku. Potem należy je wrzucić w zielonym pojemniku. Pisząc szkło mamy na myśl na przykład butelki ze szkła, słoiki ze szkła czy opakowania po kosmetykach – oczywiście nie te plastikowe. Pamiętaj że szkło będzie czystsze tym lepiej. Nie znaczy to jednak ,że musisz je myć, wystarczy usunąć wszelkie zakrętki, które należy wyrzucić do pojemnika żółtego. Ważne jest to,aby nie wyrzucać do kontenera w zielonym kolorze tak zwanego szkła płaskiego. Jest nim między innymi szyba, zbite lusterko lub szkło kuchenne. Takie śmieci natomiast powinny trafić do odpadów resztkowych.  

W jakie miejsce powinno się wyrzucać papier?

Generalnie papier, który może trafić do recyklingu nie może być brudny aniżeli lakierowany. w niebieskim kontenerze powinny znaleźć się gazety, zeszyty, książki albo  kartony. 

Co z kolei powinno się zrobić ze artykułami higienicznymi?

Produkty takie jak tampony, pieluchy, patyczki do uszu, chusteczki jednorazowe lub zabrudzone ręczniki papierowe – powinniśmy wrzucić do resztkowych. Jednakże styropian nie nadaje się do recyklingu. W związku z czym wszystkie elementy zrobione ze styropianu powinny trafić do odpadów resztkowych.

W jakie miejsce powinno się wyrzucać odpady od zwierząt?

Śmieci po zwierzętach takie jak przykładowo psie odchody, koci żwirek bądź ściółka gryzoni należy wrzucać koszta na resztki

Pamiętaj, że segregacja śmieci to wspólny obowiązek mieszkańców Gdańska, jak i całego kraju. Miej również w pamięci, że tam, gdzie odpadki nie zostaną posegregowane, koszty za odbiór odpadów będą większe. W praktyce oznacza to tyle, iż nawet jeśli jedna osoba nie segreguje śmieci to pozostali sąsiadów zapłaci za to.