Stomatolog – wizyta prywatnie czy na NFZ?

Żeby udać się do stomatologa na funduszu nie potrzebujemy skierowania, aczkolwiek często wiąże się to z koniecznością długiego czekania na wizytę albo niemożliwością zrobienia zabiegu, jaki akurat potrzebujemy. Niejednokrotnie jest tak, że nie mamy wyboru i musimy zapisać się na prywatną wizytę u stomatologa, gdyż ból zęba przeszkadza nam w codziennym funkcjonowaniu i analizujemy wówczas jakie są ceny za poszczególne usługi u dentysty w Gryfinie i jakie są różnice pomiędzy zabiegami prywatnymi a tymi w ramach funduszu. Spójrzmy więc na to co może nam zaproponować stomatolog w gabinecie prywatnym, a jakie zabiegi wykonuje dentysta współpracujący z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jakie zabiegi może wykonać dentysta w ramach funduszu?

Od dawna wiadomo, że usługi stomatologów na NFZ są inne niż te, co zaproponuje nam lekarz w prywatnym ganinecie. Jest tak przede wszystkim dlatego, że NFZ nie zapewnia nam wszystkich usług. Do dentysty na NFZ wybrać możemy się bez skierowania, ale trzeba liczyć się z tym, że profilaktyczne badanie lekarskie dentysta będzie mógł zrobić nam tylko 3 razy w roku, a zdjęcie RTG jamy ustnej jedynie 2 razy. Podobna sytuacja jest w przypadku usuwania kamienia nazębnego – taki zabieg w ramach NFZ dentysta może nam zrobić tylko jeden raz w roku. O ile w sytuacji prywatnej wizyty u dentysty w Gryfinie jest możliwość leczenia kanałowego wszystkich zębów, o tyle NFZ zaoferować może darmowe leczenie tylko zębów przednich. Jeżeli leczenia wymagać będzie leżąca z tyłu szóstka lub siódemka – wówczas trzeba udać się na wizytę prywatną. Zdecydowanie inaczej sytuacja wygląda w przypadku dzieci i kobiety w ciąży – wówczas kanałowo można wyleczyć wszystkie zęby. Idąc na zabieg na NFZ nie zawsze możemy liczyć na darmowe znieczulenie, a zabiegi wymagające mikroskopu nie są refundowane. Różnić będzie się też rodzaj wykorzystywanego uzupełnienia – stomatolog wykonujący bezpłatny zabieg może użyć jedynie plomb srebrnych.

Jakie są koszty za prywatną wizytę u dentysty?

Jeśli chcemy otrzymać lepszą opiekę, niż to co proponuje nam NFZ, lub nie mamy możliwości wykonać zabiegu za darmo, gdyż nie jest on wykonywany w placówkach na fundusz to decydujemy się na prywatne gabinety stomatologiczne. Zęby są niezwykle ważnym elementem naszego ciała i dbanie o nie przyczynia się do poprawy komfortu naszego życia, a dodatkowo często możemy być bardziej zadowoleni ze swojego uśmiechu. Nie ma nic bardziej dokuczliwego niż ból zęba w czasie jedzenia albo dyskomfort w czasie picia bardzo zimnych i ciepłych napoi. Niestety zabiegi dentystyczne w prywatnych placówkach nie należą do najtańszych, a w szczególności może wiele kosztować leczenie kilku zębów. Ceny za wizytę różnią się w zależności od miasta. Całkiem inny cennik znajdziemy w Gryfinie, a inny w wojewódzkim mieście. Za wizytę kontrolną powinniśmy się jednak spodziewać ceny od 50 zł w górę, a za jeden z najpopularniejszych zabiegów, czyli założenie plomby będzie to średnio 150-200 zł. Trzeba tu także podkreślić, że w przeciwieństwie do placówek świadczących usługi na NFZ, w prywatnych gabinetach wykorzystywana jest plomba utwardzana światłem lub chemoutwardzalna, które mają znacznie lepsze cechy i wygląd, niż plomby srebrne. Za znieczulenie do zabiegów przeważnie zapłacimy 20-30 zł więcej, a pozbycie się osadu nazębnego dentysta może zarządać od nas od 100 do nawet 200 zł. Na pewno najdroższy zabieg to leczenie kanałowe zależne od zęba, wymagającego leczenia, długości leczenia, ilości koniecznych wizyt a także wielu innych czynników, kwota może wahać się między 200 a nawet 600 zł za jeden ząb. Jest to dużo, ale nierzadko nie mamy wyjścia, ponieważ na NFZ dentysta może nam wyleczyć jedynie siekacze, a o wiele częściej leczenia kanałowego wymagają zęby trzonowe. Jeśli niezbędne będzie leczenie przy użyciu mikroskopu to przygotować się musimy nawet na kwotę 1000 – 1500 zł, ale takiego zabiegu w darmowych przychodniach nie otrzymamy dla żadnego zęba.

Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy dentystą na fundusz a prywatnie?

Przede wszystkim jest to sposób świadczonych usług. Stomatolog, który wykonuje zabiegi na NFZ nie może sam podjąć decyzji o metodzie leczenia zębów u pacjenta, tylko ma z góry narzucone metody. Na przykład w przypadku używanych plomb, będzie to zawsze plomba srebrna, gdyż NFZ nie refunduje tych światło czy chemoutwardzalnych. Analogiczna sytuacja będzie w przypadku ekstrakcji zęba. Jeśli pacjent chciałby w przyszłości zdecydować się na leczenie implantologiczne, to dentysta w trakcie wyrywania zęba musi przygotować na to zębodół i zabezpieczyć go odpowiednimi materiałami, ale taka usługa nie jest refundowana przez NFZ i lekarz nie może tego wykonać.

W sytuacji leczenia na NFZ pojawiają się także problemy z leczeniem niektórych zębów. Na przykład leczenie kanałowe obejmuje jedynie przednie zęby, w przypadku konieczności leczenia zębów tylnych, musimy udać się do prywatnego gabinetu. Podobna sytuacja jest kiedy niezbędna jest proteza zębowa. NFZ to refunduje ale jedynie dla minimum 6 zębów. Jeżeli pacjent potrzebuje uzupełnić mniej zębów, to musi za to zapłacić z własnej kieszeni. 

Stomatolog zatrudniony w prywatnych gabinecie oferuje również szerszy wachlarz zabiegów. Własciwym przykładem jest tutaj mikroskopowe leczenie kanałowe zębów. Takiego leczenia w placówkach państwowych nie zobaczymy. Podobnie jest podczas uzupełniania dużych ubytków. Idealnym rozwiązaniem jest użycie uzupełnień stałych, np. z ceramiki, a to możliwe jest tylko w prywatnych gabinetach.

Możemy też bez ograniczeń używać znieczulenia do zabiegów, kiedy to w państwowych gabinetach dostaniemy je tylko przy wybranych zabiegach. Stomatolodzy mogą robić nam zdjęć RTG uzębienia – na NFZ przysługują nam jedynie 2 w całym życiu. Podobnie wygląda usuwanie osadu nazębnego – NFZ opłaca tylko 1 taki zabieg w roku.

Na pewno różnice pomiędzy wizytą u lekarza w Gryfinie prywatnie, a na NFZ to nie jedynie czas oczekiwania na zabieg. {Różni się to także jakością świadczonych zabiegów i szeroko pojętymi metodami leczenia. Tylko w przypadku dzieci, które mają jeszcze mleczaki nie ma dużych różnic w leczeniu na NFZ i prywatnie. Szkoda, że na stomatologię NFZ przeznacza jedynie 2,5% budżetu rocznie, co jest zdecydowanie niewielką. Przede wszystkim dlatego zabiegi oferowane przez dentystów w państwowych placówkach nie są najlepsze i stosowane są surowce, których prywatni lekarze od lat nie używali. Posiadanie zadbanych zębów jest jednak bardzo istotną rzeczą i podnosi komfort naszego życia niesamowicie, dlatego warto czasem wydać większą kwotę i porządnie wyleczyć zęby, które leczenia wymagają. W końcu od dawna wiadomo, że na zdrowiu nie powinno się oszczędzać.