WÓZKI WIDŁOWE – CO POWINNIŚMY O NICH WIEDZIEĆ

Sektor przewozu towarów i logistyki nieprzerwanie się rozwija. Jest to pokłosie różnymi czynnikami – rozwojem technologicznym, ewolucją w podejściu konsumenckich czy Covid-19. Konsekwencją tego rozwoju jest zapotrzebowanie na coraz rozleglejszą przestrzeni magazynowej. Asortyment powinny być składowane w danych warunkach. Aby ułatwić ich transport w obrębie magazynów używa się wózki widłowe. Zastosowanie wózków widłowych to kolejna z wyników rozwoju całej branży. Do czego rzeczywiście wykorzystuje się popularnych “widlaków”?

Funkcjonalność wózków widłowych

Wózki widłowe są pojazdami mechanicznymi napędzanymi motorem. Bazową ich cechą jest transport towarów na niewielkich dystansach. Przeważnie przedmioty przenoszone są na obszarze magazynu zamkniętego albo na świeżym powietrzu, albo na obszarach budowy. Wózki widłowe służą do transportu produktów o kilkutonowej ciężarze. Asortyment często składowany jest na paletach, co ułatwia sprawne transport. Stać je do składowania palet na dużych wysokościach. Mogą także gromadzić palety blokowo i transportować sprzęt wielkogabarytowe, które nie mieszczą się na paletach. 

Do poruszania się wózkiem widłowym, według przepisami, wymagane jest posiadanie odpowiednich dokumentów. Ponadto większość pojazdy muszą należycie przygotowane i posiadać klakson i światła. Daje możliwość to zapewnić maksimum bezpieczeństwo zarówno użytkownika pojazdu, jak i ludzi będących w sąsiedztwie. 

Mnogość funkcji wózków widłowych skutkuje mnogością ich rodzajów. Różne warianty wózków widłowych przystosowane są do danych potrzeb użytkowników i warunków w jakich mają być wykorzystywane. Bazująć na możliwości transportowe, wyróżnić możemy wózki naładowne, podnośnikowe, reachtrucki, skrętne i tradycyjne. Każdy z nich służy w innych warunkach. W celu optymalizacji powierzchni magazynowej często wybiera się reachtrucki, z możliwością wysokiego składowania.

Jakie rodzaje napędu posiadają w wózkach widłowych?

Istotnym parametrem zgodnie z, którego można dokonać rozróżnienia wózków widłowych jest rodzaj ich napędu. Określony typ zasilania wpływa na to gdzie wykorzystywany będzie pojazd. Istnieje różne typów rozwiązań konstrukcyjnych:

Wózki widłowe o napędzie benzynowym – zasilane benzyną – najbardziej pasują się na terenach budowy, w przestrzeniach gdzie warunki są trudne, a transportowany ładunek jest ciężki, niejednokrotnie wielkogabarytowy. Charakteryzują się dużą mocą i odporność. Ze względu wydzielane spaliny można używane tylko na otwartych przestrzeniach.

Wózki widłowe zasilane bateriami – napędzane prądem, są wyposażone w baterie. Sprawdzają się przeważnie w zamkniętych terenach – halach, magazynach. Charakteryzuje je zwrotność i precyzja. Przystosowane są do manewrowania po wąskich przestrzeniach. Ich zaletą jest to, że są zeroemisyjne.

Wózki widłowe z napędem gazowym – korzystają z gazu LPG, który stanowi ich napęd. Instalacje gazowe zakładane w wózkach widłowych są ekologicznym i dosyć bezpiecznym rodzajem napędu. Ponadto nie są kosztochłonne. Gwarantują szybkie przemieszczania się pojazdu i efektywną realizację założonych zadań. Sprawdzają się prawie we wszystkich warunkach – korzysta się z nich zarówno w przestrzeniach otwartych, jak i zamkniętych. 

Impco – wiodący współproducent instalacji gazowych dla wózków widłowych 

Jednym z najlepszych współtwórców instalacji gazowych i części zamiennych do takowych jest amerykańska firma IMPCO – http://poplawski.pl/impco/.

Firma IMPCO Technologies przez ponad pięć dekad stała się światowym liderem dostaw instalacji paliwowych bazujących o gaz. Dostarcza ona komponenty znajdujące swoje użytek w różnych sektorach przemysłu. Jej wytwory stanowią alternatywę dla spalinowych silników wykorzystywanych podczas etapie produkcji i transportu. Zmiana rodzaju napędu czyni, że cena eksploatacji pojazdów są mniejsze. Produkowana energia dzięki właściwym filtrom i cechom gazu jest czystsza. Daje to korzyść zarówno dla dostawców, użytkowników, jak również dla otoczenia. 

Przyroda jest tu istotne. W związku z zaostrzeniem przepisów emisyjnej krajów, rządy narzucają normy dla różnych gałęzi przemysłu i gospodarki. czystych technologii dostarczanych przez IMPCO pomaga przedsiębiorstwom spełnienie uchwalonym odgórnie regułom dotyczącym wytwarzania spalin.

Towary IMPCO to szereg rozwiązań – od podstawowych części zamiennych do wysoce wyspecjalizowanych silników. 

Reduktory produkowane przez IMPCO, odpowiadające za obniżenie ciśnienia gazu LPG i zmianę jego stanu z płynnego w lotny, są dużo mniejsze niż te stosowane w przypadku aut. IMPCO z pomocą współpracujących dealerów produkuje też przepustnice i gaźniki, które łączą w sobie cechy reduktora i mieszalnika. Elementy te wspierają za doprowadzenie rozruchu do silnika. Poza tym producent zapewnia mniejsze części składowe układów zasilających bazujących na gazie. Zatem można w jego asortymencie znaleźć różnego rodzaju węże, przyłącza, rurki, filtry.

Dekady w branży w trakcie IMPCO stało się liderem w swoim dziedzinie powodują, że część producentów wózków widłowych bazuje właśnie z ich pracy. Części do instalacji gazowych IMPCO czynią produkty końcowe jakimi są wózki widłowe lepszymi i zwiększają ich cenę.