Wybór firmy pogrzebowej

Większość osób kiedyś będzie miało kontakt ze śmiercią – wszak to nieodłączny element ludzkiego życia. Rodzina zmarłego w obliczu nieszczęścia stają przed koniecznością wyboru odpowiedniego zakładu pogrzebowego. Nierzadko śmierć może być tak druzgocąca, że niełatwo jest zajmować się formalnościami pogrzebowymi. Trzeba wtedy wybrać właściwą firmę pogrzebową, która poprowadzi przez ten niezbyt miły proces od początku do końca bez najmniejszych problemów. Zasadnicze, aby ta uroczystość była wyrażeniem poszanowania dla nieboszczyka. Dlatego wybór właściwego zakładu pogrzebowego jest tak ważną kwestią, nad którą należy się dogłębnie zastanowić. Czym należy się kierować poszukując firmy, która Podejmie się organizacji pogrzebu? Czy taka firma może zająć się kompleksowo wszystkimi sprawami?

Zakład pogrzebowy – położenie

Jednym z istotniejszych kwestii, które warto wziąć pod uwagą szukając zakładu pogrzebowego, jest jego położenie. Ważne jest, żeby znajdował się on niedaleko cmentarza, na którym będzie pochowany nieboszczyk. Lokalna firma na pewno będzie znała cmentarz i praktyki na nim panujące, i proboszcza. Pozwoli to na sprawniejszą organizację pochówku. Firmy pogrzebowe powinny również znać lokalne szpitale i chłodnie, jeżeli nie mają swojej. Najczęściej takie firmy pogrzebowe położone są w bliskim sąsiedztwie cmentarza czy większych kościołów. Na pewno ważnym warunkiem jest także to, żeby bliskość zakładu pogrzebowego umożliwiła szybki transport zwłok. Kiedy zgon nastąpi w nocy, niewątpliwie będzie zależało rodzinie na natychmiastowej reakcji zakładu pogrzebowego.

Transport zwłok przez zakład pogrzebowy

Kolejną ważną kwestią w przypadku wyboru firmy pogrzebowej jest to, czy taka firma oferuje przewiezienie zwłok. Jest to naprawdę ważne, kiedy śmierć nastąpiła daleko od miejsca przyszłego pochówku. Czasami przytrafia się, że trzeba jechać po zwłoki na drugi koniec kraju, a nawet za granicę. Wtedy warto dowiedzieć się, czy wybrany zakład pogrzebowy oferuje transport nieboszczyka na znaczne odległości. Najczęściej takimi transportami zajmują się firmy pogrzebowe z większych miast np. w Bielsku – Białej.

Zakres usług oferowanych przez zakład pogrzebowy?

Szukając właściwego zakładu należy także brać pod uwagę na zakres oferowanych usług. W tak niełatwym okresie jakim jest śmierć bliskiej osoby zazwyczaj rodzina pogrążona w żałobie chciałaby oddelegować większość obowiązków związanych z organizacją pogrzebu na zakład pogrzebowy. Należy zwrócić uwagę na to, czy pracownicy mogą pomóc w większości formalności takich jak odbiór aktu zgonu, wypełnienie dokumentacji o zasiłek czy wykupienie miejsca pochówku na cmentarzu. Usługi pogrzebowe dobrych firm zazwyczaj obejmują również wybór trumien albo w przypadku kremacji – urn, wybór kwiatów, oprawa muzyczna ceremonii. Część zakładów pogrzebowych wyposażona jest w nowoczesny sprzęt, który usprawnia uroczystość taki jak np. winda służąca do spuszczenia trumny do grobu, baldachim osłaniający grób, świeczniki, stojaki na zdjęcia a także wiele innych. Na pewno wszystko zależy od indywidualnych wymagań rodziny i tego w jakim stopniu chce ona zaangażować się w organizację ceremonii. 

Dlaczego położenie krematorium jest takie ważne?

Kiedy rodzina pragnie skremować zwłoki, musi ustalić gdzie znajduje się krematorium. Niektóre firmy w swoich usługach pogrzebowych posiadają też udział podczas kremacji zwłok. W takiej sytuacji zasadniczy jest fakt, czy w okolicy miejsca pochówku położone jest krematorium posiadające kaplicę, w której odbędzie uroczystość. Krematoria położone są najczęściej niedaleko większych miast. Dlatego jeżeli rodzina zechce pożegnać zmarłego biorąc udział w kremacji, firma pogrzebowa wybierze krematorium, które zlokalizowane jest najbliżej miejscowości w której będzie pogrzeb. Warto wspomnieć, że obecnie w Polsce znajduje się około 60 krematoriów.