Zalety ciężarówek na gaz

Istnieje dużo przyczyn z jakiego powodu ciężarówki zasilane benzyną to dalej preferowany pojazd właścicieli firm. Pomimo tego ostatnio na rozgłosie zyskuje gaz. Postaramy się opisać Ci największe zalety tej metody napędu. Zdasz sobie sprawę jak ciągniki na LNG dbają o twój czas i finanse na mnóstwo sposobów.

Wpis został napisany na podstawie informacji zebranych na stronie firmy www.elpigaz.com, lidera na rynku w tej dziedzinie.

Jak działają ciężarówki na gaz?

Alternatywą dla instalacji LPG jest obecnie CNG. Ciężarówki CNG posiadają instalację zasilaną metanem. Szczególnie często jest to wybierane do większych urządzeń dostawczych i ciężarowych, z powodu jego wielu zalet.

Niski koszt paliwa

Cena biopaliwa w przełożeniu do oleju napędowego jest bez porównania niższa, może sięgać nawet 30%. Pomaga w tym brak akcyzy na gaz. Polskie prawo wyklucza także takie pojazdy z podatku emisyjnego. Istotnym czynnikiem jest nie tylko wykluczenie wielu opłat, jak również małe spalanie biogazu. Przyjmuje się, że utrzymuje się na poziomie 22 kg/100 km. To niemała oszczędność w częstej eksploatacji pojazdu, która wiąże się ze wzrostem popularności tego sposobu napędu.

Zwolnienia z opłat w przypadku transportu na zachód

Duża ilość państw na zachodzie  zachęca firmy używania bardziej ekologicznej metody transportu. Dla użytkowników dobrych dla środowiska metod znoszone lub zmniejszane są ceny opłat drogowych. Przewoźnicy korzystający z pojazdów na gaz mogą otrzymać zwolnienie z Maut w przypadku transportu do Niemiec. Także w przypadku przewożenia towarów do Włoch eko pojazdy mogą liczyć na 30% ulgi. Przy rutynowych kursach jest to niemała oszczędność przemawiająca na korzyść przyjaznych środowisku rozwiązań, takich jak gaz ziemny.

Aspekt ekologiczny

Wybór ciężarówek napędzanych gazem sprzyja mniejszej emisji CO2, NO2, NOx, SOx, pyłów i hałasu. Jest to w trendzie na eko rozwiązania, które mają powstrzymać zmiany klimatyczne. Przy milionach kilometrów, które pokonują ciężarówki w ciągu roku zmiana oleju napędowego na LPG jest w stanie obniżyć emisję dwutlenku węgla nawet o 1,29 mln kg CO2. Jest to dobre rozwiązanie dla planety, a dla Ciebie metoda na oszczędność na wielu płaszczyznach. Napęd CNG jest wyjątkowo dobry dla środowiska. Przede wszystkim w trakcie jego spalania zmniejsza się ilość emitowanego dwutlenku węgla oraz dymu niż w przypadku innych rodzajów silników.

Z jakich powodów warto zdecydować się na ciężarówki CNG?

Instalacja zasilana gazem ziemnym ma wiele zalet. Przede wszystkim niebezpieczeństwo jego używania jest niewielkie. Ryzyko wybuchu i uszkodzenia silnika jest bardzo niskie, ponieważ gaz ziemny cechuje się wysokim progiem samozapłonu. Pozwala to wjeżdżać i parkować na parkingach podziemnych. Metan jest wyjątkowo wydajny oraz można na nim przejechać większy dystans. Jednym z głównych atutów gazu ziemnego jest jego stosunkowo niska cena. Metan jest znacznie wydajniejszy od innych rodzajów substancji napędowych.