Zastosowanie różnych rodzajów betonu

Beton zwykły w połączeniu ze stalą zbrojeniową jest zazwyczaj stosowany przy tworzeniu fundamentów, stropów lub schodów. Jednak dzięki zmianom formy mieszanek betonowych można uzyskać również tworzywa o wyjątkowych właściwościach. Z wykorzystaniem takiego betonu możliwe jest wytworzenie elementów, które będą pełnić funkcje dekoracyjne, ciepłochronne oraz odwadniające.

Beton zwykły

Beton zwykły jest przeważnie używany przy tworzeniu elementów konstrukcyjnych jak na przykład ściany osłonowe albo pustaki, w deskowaniach albo w formie wylewek. Mimo tego, że ten typ betonu jest wytrzymały to ma predyspozycje do pękania i rozwarstwiania się. Wylewki betonu zwykłego nie należy robić zimą.

Aby wyprodukować tego rodzaju beton, wykorzystuje się kruszywo naturalne takie jak żwir albo kruszywo łamane jak przykładowo granit.

Uwzględniając normy europejskie, które opisują beton zwykły jako tworzywo o gęstości 2 000-2 600 kg/m3, to nazewnictwem tym są objęte także betony o specyficznych parametrach – na przykład betony wodoszczelne, betony drogowe lub też betony hydrotechniczne.

Co to są i jakie istnieją klasy betonu?

Wszystkie modele betonu mają z góry określoną klasę, która oznacza ich gęstość pozorną i wytrzymałość na ściskanie. W takiej klasyfikacji działają ogólnie przyjęte normy europejskie. Klasy betonu są określane przez literę i w ten sposób betony ciężkie mają oznaczenie „C” a lekkie „LC”.

W klasie betonu oprócz liter znajdują się też liczby i oznaczają one wspomnianą wcześniej wytrzymałość. W przypadku betonów ciężkich a także zwykłych mamy klasę od C8/10 do C100/115. Betony lekkie za to mają zakres od LC8/9 do LC 80/88. 

W ten sposób jeśli chcemy postawić domek jednorodzinny to zazwyczaj będziemy musieli sięgnąć po beton o parametrach C8/10, C12/15, C16/20, C20/25 i C25/30.

Jakie są rodzaje betonu?

W sklepach można znaleźć dużo różnych typów betonu, jest ich przynajmniej kilkanaście i każdy ma trochę inną mieszankę, a co za tym idzie gęstość i zastosowanie. 

Wyróżnić możemy przykładowo beton hydrotechniczny, nawierzchniowy, samozagęszczalny, samopoziomujący, masywny, wysokowartościowy, wodoszczelny, architektoniczny albo ze zbrojeniem rozproszonym.

Dla przykładu beton samozagęszczalny przeważnie wykorzystamy do zrobienia fragmentów żelbetowych, które mają skomplikowane kształty albo gęste zbrojenie i nie możemy zastosować wibratorów, które by je usztywniły. 

Beton hydrotechniczny dla odmiany jest stosowany do wznoszenia konstrukcji, które służą formowaniu zasobów wodnych. Jest tak ponieważ cechuje się niesamowicie dużą odpornością na wilgoć, mróz i wypłukiwanie.

Beton architektoniczny za to jest wysoce popularny do wykańczania wnętrz dlatego, że jest on niesamowicie wytrzymały a jednocześnie wygląda estetycznie. Częściom stworzonym z betonu architektonicznego można nadać każdy kształt, fakturę i kolor.

Jak widzicie istnieje wiele rodzajów betonu i przed dokonaniem zakupu należy zainteresować się jaki rodzaj będzie dla nas wskazany. Należy też zatroszczyć się o to, aby firma, z której chcecie kupić tworzywo była zweryfikowana, a taką na pewno odkryjecie w województwie Pomorskim. W Gdańsku i Gdyni istnieje wiele wykwalifikowanych producentów betonu, na przyład Polgravel – beton i nie ulega wątpliwości, że nie zawiedziecie się zamawiając stamtąd mieszankę.