Zrywki – czy jeszcze ich potrzebujemy?

Worki foliowe stały się nieodłącznym składnikiem naszych sprawunków. W jakim celu ponadto stosuje się worków foliowych? Kiedy stworzono siatki jednorazowe? Czy jednorazówki biodegradowalne są lepsze? Czy to koniec jednorazówek? z jakiego powodu musimy płacić za jednorazówki?

Kiedystworzono pierwsze worki foliowe?

Zanim wynaleziono jednorazówki, używano sztywnych papierowych toreb. Wymyślił je amerykanin, Walter H. Deubner w 1912 roku.  Mężczyzna ten był szefem marketu spożywczego i chciał ułatwić swym klientom przenoszenie sprawunków z marketu do domów. Zamysł ten był hitem, papierowe torby dla konsumentów zaczęły stosować sklepy niemal na całym globie.

trwało to tak aż do roku 1965. Kiedy to Gustav Thulin Sted – szwedzki inżynier, wynalazł i opatentował pierwszą polietylenową wersję torby jednorazowej. W mig pozbyła się swego wykonanego z papieru  pioniera. Worek foliowy była przede wszystkim bardziej solidna a do tego nie użytkowaną można było poskładać i transportować  komfortowo w torebce czy kieszeni.

Skąd nazwa „reklamówka”?

Pierwotnie jednorazówki miały słyżyć do jednorazowego użytku. Po czasie dostrzeżono, że konsumenci używają ich po wielokroć. Spostrzeżenie to spowodowało, że reklamówki zaczęto wytwarzć z trwalszych surowców. Pozwalało to dźwiagnie cięższych towarów Ze względu na większą wytrzymałość worków foliowych w latach siedemdziesiątych, zaczęto umieszczać na nich napis reklamowy lub symbol marketu z którego dana siatka pochodziła. Tak zrodziła się nazwa „reklamówka”, która jest używana do dzisiaj bez znaczenia czy jest ona zapisana czy nie.

przy czym jeszcze stosuje się torby foliowe

Reklamówki stosowane w marketach przez klientów to oczywiście tylko jedno z zastosowań opakowań stworzonych z plastiku. Każdy producent opakowań foliowych ma w swej ofercie także inne potrzebne  wyroby z folii. Są nimi wśród nich: pojemniki na jedzenie, produkty kosmetyczne, srodki czystości, worki foliowe do pakowania materiałów ogrodniczych, na budowy czy opału oraz zwykłe worki na śmieci, z jakich korzystamy każdego dnia

Wady i zalety worków foliowych

Torby foliowe są najpopularniejsze na rynku, nie dzieje się tak przyczyny. Posiadają one wiele plusów, przez co w w większej części sytuacji trudno jest zamienić je na inną rzecz. Do istostnychplusów toreb foliowych jest ich trwałość Folia jest bardziej solidna aniżeli np. karton dodatkowo nie przepuszcza wody, niepachnie oraz pozwala na pakowanie w nią wyrobów o różnorakich formach. Do niewątpliwych plusów worków foliowych należy też ich niewygórowana cena a także waga Torby foliowe są bardzo lekkie, w przeciwieństwie np. od  szkła. Ma to duże znaczenie w czasie przewożenia produktów. Mimo obfitości korzyści, torby jednorazowe mają jedną znaczną wadę a konkretnie czas rozkładu. Szacuje się, że jedna torba jednorazowa rozkładać się może nawet kilkaset lat. Tymczasem zwykły konsument pozbywa się reklamówki przeciętnie już po 25 minutach używania.

W jaki sposób mądrze i odpowiedzialnie korzystać z opakowań foliowych

Większa część z nas korzysta na co dzień  z woreczków i opakowań foliowych Jednak ze względu na środowisko i dobro naszej planety powinniśmy ograniczyć ich ilość lub zadbać o ponowne użycie surowca.

 Sposobów jest naprawdę dużo. Pierwszą z nich jest na przykład skorzystanie niegrubych siatek przyniesionych ze marketu  jako worków na odpady. tym spsobem oszczędzamy pieniądze i odciążamy środowisko Zużyte reklamówki  sprawdzą się też idealnie  w ogródku , jako ochrona dla roślin przed przymrozkami  (wystarczy nakryć roślinę siatką i szczelnie obwiązać). 

Bardzo niebanalnym sposobem na zużycie foliowych toreb jest wykonanie z nich foliowej „włóczki”. By ją zrobić wystarczy odciąć od reklamówki uchwyty, i dno. Powstanie wtedy pewnego rodzaju tuba, kolejno należy  zgiąć ją na pół i odciąć pierwszy pasek, to będziezakończenie „włóczki”. Kolejne paski należy wycinać po skosie. Gotowy produkt wykorzystuje sięw ten sam sposób jak włóczki wykonane z tradycyjnych  materiałów. W sieci można nawet odszukać filmy instruktażowe pokazujące po kolei, jak stworzyć z nich wiele ciekawych rzeczy. 

Nim wyrzucisz stos zużytych reklamówek spróbuj je wykorzystać w roli foli bąbelkowej do swych przesyłek. Sprawdzą się równie wietnie, a Ty zaoszczędzisz i przysłużysz sięświatu.

Jednorazówki czy wciąż są potrzebne?

Stosowanie siatek foliowych nadal jest potrzebne i szeroko stosowane. Wynika to z wielu plusów tych produktów należy jednak korzystać z nich mądrze i tylko wtedy, kiedy na prawdę ich potrzebujemy. Jeśli tylko jest taka okazja, zabierajmy własne torby na zakupy a foliowych używajmy ponownie. Zawsze trzeba też pomyśleć dwa razy zanim się coś wyrzuci.Warto pamiętać że odpowiedzialność  za naszą planetę ponoszą nie tylko producenci opakowań foliowych, aległównie my – konsumenci.